Yaz aylarının gelmesiyle sıcak havalara karşı en çok aradığımız lezzetlerin başında limonata geliyor. Hem C vitamini deposu olmasıyla hem de enfes lezzetiyle yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti limonatayı siz de dolabınızdan eksik etmeyin. Gerek asitli içecekler ile kıyaslandığında gerekse diyetlerimizin yanında sağlıklı içecekler aradığımızda ilk akla gelen içeceklerden birisi olan limonata için gerekli malzemeler ise oldukça basit. Hem biz yetişkinler için hem de çocuklar için en neşeli ve sağlıklı yaz içeceklerinin başında gelen limonata yapımı ise oldukça kolay. İşte enfes bir limonata için yapmanız gerekenler ve püf noktaları!

Limonata Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Buzdolabınızda canınız her çektiğinde hazır bekleyen bir limonata tarifi için öncelikle ihtiyacınız olan malzemeleri hazırlayarak işe başlayalım. Yaz sıcaklarında buz gibi bir limonata için gerekli olan malzemeler ise şu şekilde:

  • 1 adet limon
  • 1 adet portakal
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 3 litre su

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık limonatamızın yapımına başlayabiliriz.

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Limonata Yapımı

Yukarıda sıralamış olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi limonatamızı yapmaya. Bunun için öncelikle limonata yapımı için hazırlamış olduğumuz portakal ve limonu buzluğa koyarak bir gece kadar buzlukta donduralım. Limonatanızı yapmaya başlamadan önce buzluktan çıkarmış olduğunuz portakal ve limonu 10 dakika kadar dışarıda bekletelim. Sonra onları dörde bölerek mutfak robotunun içerisine koyalım ve iyice ezelim. Limon ve portakalımızı robottan geçirerek iyice ezdikten sonra şeker yardımıyla bir süre ovalayalım. Ardından daha önceden hazırlamış olduğumuz 3 litre suyun içerisine şekerle ovduğunuz portakal limon karışımını ilave ederek, limon tuzunu da ekleyelim ve güzelce karıştıralım. Sonra tüm bu karışımı bir tülbent yardımıyla temiz bir kaba geçirelim. Bu şekilde tülbentte kalan posaları elimizle iyice sıkalım. Hatta bu sıkma işlemini posalar renk vermeyi bırakana kadar sürdürelim. Son olarak elde etmiş olduğumu limonatayı dolapta yarım saat kadar beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

Limonatanızın servisini yaparken ufak buz parçacıkları ve nane yaprakları ile süsleyebilirsiniz. Keklerinizin ya da atıştırmalıklarınızın yanında tüketebileceğiniz limonatanız işte hazır.

Afiyet olsun!