Bu yazımızda profiterol, kek, pasta ve sütlü tatlılar gibi, istediğiniz her tatlının içinde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir çikolata sosu ile karşınızdayız. Tüm bu tatlıların adeta dönüşüm yaşamasına neden olan çikolata sosunu artık hazır almak zorunda kalmayacaksınız. Kendi çikolata sosunuzu kendiniz de yapabileceksiniz. Hem de evdeki malzemelerle ve son derece pratik bir şekilde. İşte sizin için hem pratik hem de kolay bir yapımı olan çikolata sosu tarifi, gerekli malzemeleri, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Çikolata Sosu Malzemeleri

Çikolata sosumuzun tarifi ve yapım aşamalarını anlatmaya başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Bunun için gerekli malzemeler şu şekilde:

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!
  • 1,5 su bardağı süt
  • 1,5 su bardağı su
  • 1,5 yemek kaşığı un
  • 2,5 yemek kaşığı kakao
  • 1,5 çay bardağı toz şeker
  • 60 gr bitter çikolata (eğer istemezseniz koymayabilirsiniz.)
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi çikolata sosumuzun yapım aşamalarına ve püf noktalarına.

Çikolata Sosu Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra sıra geldi çikolata sosumuzun yapım aşamaları ve püf noktalarını anlatmaya. Bunun için öncelikle tenceremizin için süt, un ve kakaoyu koyarak güzelce çırpalım. Bu malzemelerimiz güzelce karıştıktan sonra su ve şekerimizi de ekleyerek tenceremizi ocağa alalım. Bu aşamada tenceremiz ocakta iken karıştırma işlemini asla bırakmamamız gerekiyor. Sürekli karıştırarak kaynatmaya başladığımız karışımımızın içerisine tereyağımızı ve çikolatamızı da ekliyoruz. Özellikle tereyağı ve çikolatamız eriyene kadar ocağımızı kapatmıyoruz. Bu esnada yarım çay kaşığı kadar miktarda tuzumuzu da karışıma ilave ederek çikolatanı tadını daha iyi vermesini sağlayabilirsiniz. Çikolatamız ve tereyağımız tamamen eridikten sonra ocağımızı kapatalım ve tenceremizi bir kenara alarak soğumaya bırakalım. Ancak bu esnada çikolata sosumuzu ara ara karıştırarak kabuk tutmasını engelleyebilirsiniz.
Tüm bu aşamalardan sonra çikolata sosumuz artık kullanıma hazır. Bu şekilde elde etmiş olduğunuz çikolata sosunu birçok tatlıda, pastada, kekte ya da profiterol yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Oldukça kurtarıcı olan bu çikolatalı sos tarifimizi evdeki malzemelerle yapabilir ve ihtiyaç dahilinde birçok tatlınızın yapımında kullanabilirsiniz.
Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!