İster evdeki atıştırmalık saatine isterseniz de çocuklarınızın beslenme saati için yapabileceğiniz sandviç ekmekleri adeta hayat kurtarıcı nitelikte. Yumuşacık yapısı ve lezzetli mi lezzetli tadıyla orijinal tadında sandviç ekmeklerini artık kendiniz de yapabilirsiniz. Yalnızca marketlerden ya da fırından almak zorunda olmayacağınız sandviç ekmeğinizle çocuklarınıza ya da kendinize harika sandviçler hazırlayabilir ve atıştırma saatlerinde harika bir keyif yapabilirsiniz. İşte orijinal sandviç ekmeği tarifi için gerekli malzemeler, tarifin uygulanışı ve püf noktaları!

Orijinal Sandviç ekmeği Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Çocuklarınıza beslenme çantalarına koyabilmek için hazırlayabileceğiniz belki de en pratik yiyeceklerden birisi olan sandviç için ekmeğinizi de kendiniz yapmak istemez misiniz? İşte sizin için harika bir sandviç ekmeği tarifi. Ama öncelikle tarifimizi için ihtiyacımız olan malzemeleri hazırlamakta fayda var. Bunun için gerekli malzemeler şu şekilde:

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor
  • 300 ml ılık su (1,5 su bardağı)
  • 3 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kuru maya veya yarım paket yaş maya
  • 4 su bardağı un (ama unumuzu kontrollü eklemeyi ihmal etmeyelim.)
  • 50 gram tereyağı
  • Üzerine sürmek için bir miktar su

Orijinal Sandviç Ekmeği Tarifi

Yukarıda sıraladığımız malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık sıra geldi tarifimizi uygulamaya. Bunun için öncelikle derin bir yoğurma kabına su, şeker, bir miktar un ve mayamızı ekleyerek karıştıralım. Ardından karışımın üzerine kalan unu, tereyağını ve son olarak da tuzu ilave ederek hafif ele yapışan kıvamda bir hamur elde edene kadar yoğuralım. Bu şekilde bir hamur için en az 3 ila 5 dakika arasında yoğurmalıyız. Bu kıvama geldikten sonra mayalanması için ılık bir yere bırakalım. Mayalanma işlemi tamamlandıktan sonra hamurumuzu yeniden alalım ve 8 eşit bezeye ayıralım. Sonrasında tezgahımızı hafif bir şekilde yağlayarak her bir bezeyi yuvarlayalım ve üstünü temiz bir bezle örterek yeniden mayalanması için bırakalım. 15-20 dakika geçtikten sonra her bezeyi hafif oval şekilde açalım ve iç içe katlayarak şekil verelim. Şekil verdiğimiz ekmekleri tepsiye dizdikten sonra bir kez daha üzerlerini örtelim ve 40 dakika daha mayalandıralım. Son olarak önceden ısıtılmış 170 derece alt üst ayarda pişirelim. Piştikten sonra ilk sıcaklığı geçince üzerine su serpiştirip, temiz bir bez örterek yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz.