Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Son zamanlarda mutfaklarımızda ciddi bir eskiye dönüş söz konusu. Market ürünlerinden ziyade birçok yiyeceğimizi kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Bunun nedenlerinin başında elbette piyasadaki bazı ürünlerde kullanılan sağlıksız içerikler geliyor. Üzerine bir de pahalı raf fiyatları binince doğal olarak birçok şeyi evde kendi olanaklarımızla kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Yoğurt da bunların başında geliyor. Peki ama tam kıvamında tutan bir ev yoğurdu için neler yapmalıyız? İşte sizin için en iyi ev yoğurdu tarifi, yapım aşamaları ve püf noktaları!

Ev Yoğurdu İçin Gerekli Malzemeler ve Püf Noktaları

Ev yoğurdu yapmak için kolları sıvamadan önce ihtiyacımız olan malzemelerden bahsedelim. Bunun için ihtiyacımız olan temel iki malzemeden birisi süt birisi ise maya. İyi bir yoğurt yapımı için ilk olarak söylememiz gereken püf noktalarından birisi ise ortam sıcaklığı. Bunun için örneğin yoğurdunuzu sıcak bir ortamda mayalıyorsanız bu durumda kat kat sarmanıza gerek yok. Çünkü zaten sıcak bir ortamda mayalanan yoğurt bir de sarılacak olursa bu durumda yoğurdunuz mayalanmaz ve cıvır. Bununla birlikte yoğurdunuzu mayalarken süt seçiminiz de bir o kadar önemli. Yoğurt mayalarken seçeceğiniz sütün az yağlı olması olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü sütünüz ne kadar yağlıysa, mayalamış olduğunuz yoğurdunuz da bir o kadar güzel olur. Diğer bir püf noktası olarak sütünüzü kaynatırken mümkün mertebe uzun süre kaynatmaya çalışın. Çünkü sütünüzü ne kadar uzun süre kaynatırsanız yoğurdunuz da o kadar sertleşir. Son olarak yoğurdunuzun daha uzun süre dayanmasını isterseniz bunun için mayalarken çok az miktarda tuz ve çok az şeker atabilirsiniz. böylelikle daha lezzetli ve daha uzun süre dayanan bir yoğurt elde edebilirsiniz.

Evde Yoğurt Mayalama

Yoğurdunuzu mayalamadan önce almış olduğunuz çiğ sütü güzelce kaynatalım. Sütünüz kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık olarak bir 10 dakika daha pişirin ki yoğurdunuz daha sert olsun. Ardından sütü soğumaya bırakın ve parmağınızı soktuğunuzda 6 – 7 saniye kadar tutmaya çalışın. Eğer tutabiliyorsanız sütünüz mayalanmaya hazır demektir. Ardından bir yemek kaşığı yoğurda bir tutam tuz ve çok az şeker katarak tencereden aldığınız az miktarda bir sütle mayanızı karıştırın. Son olarak mayanızı süte ekleyerek güzelce dağıtın ve tencerenin kapağını kapatıp bir battaniyeye sarın. 4 saat kadar beklettikten sonra yoğurdumuzu buzdolabına koyabilirsiniz. Yoğurdunuz ertesi gün tüketmeye hazır olacaktır.