Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılında iş dünyasında kadınların haklarını korumak ve mevcudiyetini arttırabilmek için kadın sigortalılara özel haklar sunmaktadır. Kadın sigortalılar SGK doğum borçlanması hakkıyla tam 6 yıla kadar erken emekli olabilme şansını yakalıyor. Peki SGK doğum borçlanması nedir? SGK doğum borçlanmasını kimler yaptırabilir? SGK doğum borçlanması ne kadar? Sorularının yanıtları ise haberimizde!

SGK Doğum Borçlanması Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), sigortalı olarak çalıştığı dönemde doğum yapan kadın çalışanlar için yasal olarak doğum iznine ayrılma imkanı sunuyor. Ancak bu dönemde sigortalıya ilişkin SGK’ya herhangi bir prim ödemesi gerçekleştirilmiyor. Bu durumda bu dönemin doğum nedeniyle SGK emeklilik hesaplamasına dahil edilememesine neden oluyor. İşte SGK doğum borçlanması hakkı ile bu döneminde emeklilik hesaplaması için değerlendirilmesi sağlanıyor. Dolayısıyla kadın sigortalılar doğum izni kullanmış olsalar dahi bu dönemi prim gün sayılarına ilave ettirerek, 6 yıla kadar erken emekli olabilme şansı yakalıyor.

SGK doğum borçlanması süreleri, sigortalı kadının doğumdan sonraki 8 haftalık, çoğul doğumlarda 10 haftalık süreleri ile birlikte doğuma 3 hafta kadar kalan süreyi çalışmaması halinde doğum izni süresine eklenen sürelerde dahil olarak her bir çocuk için 2 yıllık borçlanma yapabiliyor. Bu kapsamda SGK doğum borçlanması şartlara uygun olan kişiler tarafından 3 çocuğa kadar 2 yıldan, toplamda 6 yıla kadar borçlanma imkanı sunuyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

SGK Doğum Borçlanmasını Kimler Yaptırabilir?

SGK doğum borçlanması hakkından yararlanabilmek için kurum tarafından belirlenmiş bazı şartlara sahip olunması gerekmektedir. Bu kapsamda SGK doğum borçlanması şartları için ilk sırada doğumdan önce hizmet akdine tabi çalışıyor olması gerekmektedir. Ayrıca kendi nam ve adına çalışan Bağkur sigortalıları ile kamu görevlisi olarak çalışan Emekli Sandığı sigortalıları da bu haktan yararlanabilmektedir.

2022 SGK Doğum Borçlanması Ücretleri Ne Kadar Oldu?

SGK doğum borçlanması ücretleri, 2022 güncel net asgari ücret tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Bu kapsamda SGK doğum borçlanması ile kadın sigortalılar minimum asgari ücretin %32’si, maksimumda asgari ücretin %32’lik dilimin 7.5 katına kadar borçlanma yapabilmektedir. Bu kapsamda 2022 SGK doğum borçlanması için günlük bazda en düşük 69 TL, en yüksek ise 517.68 TL olarak uygulanmaktadır.