Ülkemizde kadın istihdamının arttırılması ve iş dünyasında kadının rolünün güçlendirilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Kadınların iş hayatında daha aktif şekilde yer alabilmelerini sağlamak üzere çeşitli teşvik programları gerçekleştiriliyor. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) kadın sigortalılara doğum borçlanması hakkı da veriyor. Doğum borçlanması ile kadın sigortalılara tam 6 yıl erken emeklilik fırsatını yakalıyor. Peki kimler doğum borçlanması yapabilir? Doğum borçlanması nasıl yapılır? detayları haberimizde!

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

SGK Doğum Borçlanması Nedir?

Çalışan kadınların karşılaşabildikleri çalışma zorluklarını kolaylaştıracak destekler Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanıyor. SGK, Türkiye’de sigortalı olarak çalışan kadınların, çalışmalarına engel oluşturabilen hamilelik ve doğum durumu için destek sağlamaktadır. Bu kapsamda ülkemizde kadın sigortalılara hamilelik izni alabildiği gibi doğum sonrasında yeniden işine geri dönme garantisine sahip olabiliyor. Bunun dışında SGK hamilelik ve doğum sebebiyle çalışamadıkları zamanların kadın sigortalıların emeklilik hesaplamasına dahil edilebilmesi için doğum borçlanması hakkı tanımaktadır.

SGK doğum borçlanması, sayesinde hamilelik ve doğum sebebiyle çalışamayan kadınların, adlarına prim ödemesi yapılmayan bu dönemi borçlanarak, emeklilik hesaplama işlemlerinde değerlendirebilmeleri sağlanıyor. Böylelikle kadın sigortalılar doğum borçlanması hakkından yararlanarak 6 yıla kadar erken emeklilik alabiliyor. Çünkü kadın sigortalılar doğum borçlanmasını her bir çocuk için 2 yıl süreyle yapabiliyor. Toplamda 3 çocuğa kadar yararlanılabilen hak sayesinde kadınlar 6 yıl erken emekli olabiliyor.

SGK Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

SGK’nın kadın sigortalılara tanıdığı doğum borçlanması hakkından yararlanabilmek için belirli şartları sağlamış olmak gerekiyor. Bu çerçevede kadınların 4A sigorta koluna girişinin olması, işten ayrılmasından sonraki dönemde doğum yapmış olması, çocuğun sağ olması, doğumdan sonraki 2 yıl süreyle çalışmamış veya kısmi prim ödemeli çalışma yapmış olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kadınlar 3 çocuğa kadar SGK doğum borçlanması için başvuru yapabiliyor.

2022 Doğum Borçlanması Ne Kadar?

SGK tarafından doğum borçlanması hesaplaması sigortalının prime esas günlük kazancı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda sigortalının günlük kazancının %32’si kadar borçlanma sağlanmaktadır. 2022 yılında SGK doğum borçlanması en düşük prim ücreti olan 53 TL ve en yüksek prim ücreti olan 400.32 TL olarak uygulanmaktadır.