Ülkemizde nüfusun daha da gençleştirilmesi amacıyla çocuk sahibi olmayı teşvik edici programlar uygulanıyor. Bunlar arasında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından annelere öze sunulan destek ödemeleri ilk sırada yer alıyor. SGK hem çocuk sahibi olmayı teşvik etmek hem de iş hayatında kadının rolünü ve varlığını arttırmayı hedefliyor. Bu çerçevede devlet tarafından çalışan veya çalışmayan tüm anneler için birbirinden önemli destek ödemeleri gerçekleştiriyor. Bazı destekler devamlı olurken, bazıları belirli süreler veya tek seferlik olarak veriliyor.

SGK Süt Parası Desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) doğum yapan annelere süt parası sunuyor. Diğer bir adıyla emzirme parası olan bu destek ödemesi doğum yapan annelere verilmektedir. Doğum yaptıktan sonra çalışan anneler veya eşi sigortalı olarak çalışmayan babalar için sağlanmaktadır. Süt parası desteğinden yararlanabilmek için anne veya babanın herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek bulunmamaktadır.
SGK tarafından sosyal güvence sisteminde yer alan bilgiler çerçevesinde doğumun gerçekleşmesinden sonra destek ödemesi olarak hesaplarına yatırılmaktadır. 2022 yılında süt parası ödemeleri 316 TL olarak gerçekleştirilmektedir.

Çocuk Parası Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yapan annelere sunulan çok sayıda destek programından birisidir. Çocuk parası olarak isimlendirilen annelere özel bu destek ödemeleri tüm annelere verilmektedir.

Bu noktada tüm anneler, doğumdan sonra başvuruda bulunarak çocuk parası desteğinden faydalanabilmektedir. 2022 yılında çocuk parası ödemeleri her çocuk için farklı olarak uygulanmaktadır. Buna göre 2022 çocuk parası ödemeleri;

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!
  • İlk çocukta 300 TL,
  • İkinci çocukta 400 TL,
  • Üçüncü ve daha fazla çocukta ise 600 TL,

Şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Yarım Gün Çalışmaya Tam Gün Desteği

İş hayatında kadınların rolünü ve mevcudiyetini arttırabilmek amacıyla kadın sigortalılara doğum yapmaları halinde önemli destekler veriliyor. SGK doğum izni hakkını kullanan anneler için yarım gün çalışma hakkı veriliyor. Bu hak çerçevesinde anneler ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve sonraki çocuklarda ise 6 ay yarım gün çalışabiliyor. 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen anne ve babalarda bu haktan faydalanabiliyor. SGK bu destek ödemesi kapsamında annelerin işveren tarafından ödenen yarım günlük çalışmalarına ek yarım günlük ödeme daha ekliyor. Böylelikle annelerin yarım günlük çalışmalar tam günlük kazanç haline geliyor.