Günümüzde milyonlarca vatandaş, sadece emekli maaşıyla geçimini sürdürmeye çalışıyor. Ancak her geçen gün artan hayat pahalılığı, emeklilerin maaşlarıyla geçinmekte zorlanmasına neden oluyor. Bu yüzden daha yüksek emekli maaşı alma yöntemleri konusunda araştırma yapıyor. Peki emekli maaşını yükseltmek mümkün mü? Emekli maaşı nasıl yükseltilir? Emeklilikte daha yüksek maaş almak için ne yapılması gerekir?

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Emekli Maaşı Yükseltilebilir Mi?

Emekli maaşını yükseltebilmek, kavramsal olarak mümkündür. Ancak emekli maaşını yükseltmek, hali hazırda emekli olan bir kişi için mümkün değildir. Zaten emekli olan kişilerin emekli maaşının artışı ancak devlet tarafından uygulanacak emekli maaşı zammı ile mümkün olur. Bunun dışında hali hazırda sigortalı olarak çalışan kişiler ise emeklilikte alacakları maaşlarının daha yüksek olmasını sağlayabiliyor. Yani emekli olduklarında daha yüksek emekli maaşı almalarını sağlayacak emekli maaşı yükseltme yöntemlerinden yararlanabilir.

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), emekli maaşı hesaplama işlemlerinde kullanılan veriler sayesinde emekli maaşını yükseltebilmek mümkündür. Bu kapsamda sigortalı olarak çalışılan dönemde bazı hususlara dikkat edilmesi sayesinde emekli maaşının normalden daha yüksek olmasını sağlamak mümkündür.

Doğru Gelir Seviyesinin Gösterilmesine Dikkat Edilmeli

Günümüzde çoğu işveren, çalışanlarının SGK prim ödemelerini daha düşük tutarlı yapabilmek için, maaşını asgari ücret üzerinden gösteriyor. Bu durum günümüzde asgari ücretten daha yüksek maaş alan milyonlarca kişinin, prim ödemelerinin asgari ücret üzerinden yapılmasına neden oluyor. Böyle bir durumda SGK emekli maaşı hesaplama işlemlerinde prime esas kazancın asgari ücret üzerinden alınmasına neden oluyor. Bu durumda aslında daha yüksek olması gerekirken, daha düşük prim ödemeleri nedeniyle emekli maaşının da düşük olarak hesaplanmasına neden oluyor. Bu yüzden uzmanlar sigortalı çalışanların, gerçek kazançları üzerinden prim ödemesinin yapılıp, yapılmadığını kontrol etmesini öneriyor.

Birden Fazla İşyerinde Çalışmak

SGK düzenlemeleri çerçevesinde bir kişinin birden fazla işyerinde çalışabilmesine engel teşkil edebilecek bir husus bulunmamaktadır. Bu çerçevede kişi sigortalılık döneminde birden fazla işveren adına çalışarak, 2 farklı prim ödemesinin yapılmasını sağlayabiliyor. Böylelikle emeklilikte alacağı maaşın daha yüksek tutardan hesaplanabilmesini sağlayabiliyor.