Özellikle Çocuklarınız Bu Pastaya Bayılacak! Karpuz Görüntüsünde Bol Çilekli Pasta Yapıyoruz... Özellikle Çocuklarınız Bu Pastaya Bayılacak! Karpuz Görüntüsünde Bol Çilekli Pasta Yapıyoruz...

Kıyafetler, alışveriş keyiflerinin başrolü olarak karşımıza çıkıyor. Alışveriş severler çeşit çeşit kıyafetlerle gardrobu doldurmaktan çok hoşlansa da, gün geliyor ve bu kıyafetleri muhafaza etmek büyük bir sorun haline dönüşüyor.  Tüm bu sorunların üstedinden gelebiklmeniz için, bizler de en doğru kıyafet saklama yöntemlerini araştırdık; buyurun okumaya!

Yazlık Kıyafetler Nasıl Saklanmalı?

 • Yazlık kıyafetler kaldırılırken ilk ve en önemli husus kaldırılacak yazlık kıyafetlerin mutlaka yıkanmasıdır. Kıyafetlerinizi kumaşlarına göre özel deterjanlarla yıkayın. Kirli kaldırdığınız kıyafetlerin üzerinde kalıcı lekeler oluşabilir. Ayrıca yıkamadan kaldırdığınız kıyafetler, uzun süre kapalı ortamda kalacağı için kötü kokabilir.
 • Yazlık kıyafetlerin saklanmasında ikinci önemli nokta ise saklama için kullanılacak olan malzemelerdir. Öncelikle kıyafetlerin saklanması için karton kutulardan ve plastik malzemelerden uzak durun. Yazlık kıyafetlerin saklanması için kullanılabilen en doğru malzeme; valizlerdir. Yazlık kıyafetler valize düzgün bir şekilde yerleştirilerek güvenle uzun süre saklanabilir.
 • Yazlık kıyafetleri saklamak için yüklük, gardrop ya da boş odaları tercih edin. Nemden uzak tutarak sakladığınız yazlık kıyafetlerinizi uzun süre giyebilirsiniz.
 • Kıyafetlerinizi kumaş türlerine uygun olarak saklamanız oldukça faydalı olacaktır. İpek, keten kumaşı olan ve açık renkli yazlık kıyafetler, kesinlikle poşetlerde saklanamaz. Bu kumaşların poşetlerde uzun süre kapalı kalması, leke ve sararmalara yol açabilir.
 • Yazlık kıyafetlerinizi saklayacağınız paketin, hurcun ya da bavulun içine mutlaka koruyucu ürün koyun. Böylece kıyafetlerinizi güvelerden ve nem lekelerinden koruyabilirsiniz.
 • Kuru temizlemeden gelen kıyafetlerinizi, kuru temizlemeden gelen naylon poşetlerle saklamayın. Bu ürünler yüksek nem ve buhara neden olduğundan, lekelenme riski yüksektir. Kuru temizleme yapılmış kıyafetlerinizi kumaş elbise kılıfları kullanmak daha doğru olacaktır.

Kışlık Kıyafetler Nasıl Saklanmalı?

 • Tıpkı yazlık kıyafetler gibi kışlık kıyafetleri saklama hususunda da en önemli nokta, kaldırılacak kıyafetlerin yıkanmasıdır. Kışlıklarınızı kaldırmadan önce mutlaka yıkayın.
 • Kazakları asmak, esnemelerine ve formlarının bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden kazaklarınızı katlayarak kaldırın.
 • Deri kıyafetlerinizi kaldırırken kesinlikle katlamayın. Katlamak, deri kıyafetlerinizde kalıcı izler meydana gelmesine neden olur.
 • Kışlık kıyafetlerinizde koruyucu ürün olarak sedir ağacı, okaliptüs ya da lavanta kullanın. Böylece hem kıyafetlerinizi haşerelerden korur, hem de güzel kokmalarını sağlamış olursunuz.
 • Kışlık kıyafetlerinizde de tıpkı yazlıklar gibi naylon poşet kullanmayın. Naylon ürünler lekelere ve kötü kokulara yol açabilir.