Her yıl milyonlarca banka hesabı ve içerisindeki yatırımlar boşa gidiyor. Bankacılık sektöründe milyonlarca kişi her yıl bankada hesabı unutuyor. Tüketicilerin bankada unutulan hesaplara ne olduğu merak ediliyor. Her yıl bankalar, bankada unutulan hesaplarla ilgili açıklama yayınlıyor. Peki bankada unutulan hesaplara ne oluyor?

Bankada Unutulan Hesaplara Zaman Aşımı

Tüketiciler, bankada açtıkları yatırım hesapları zaman içerisinde unutabiliyor. İçerisinde yatırımların bulunduğu bu hesaplar, belirli süre işlem yapılmadığı takdirde zaman aşımı işlemine tabii tutuluyor. Bankada unutulan hesaplar için her yıl bankalar tarafından tüketicilere yönelik duyurular yayınlanıyor. Yapılan duyurularda tüketicilerin bankada unuttukları bir hesapları olabileceği ve mevcut ise bu hesapların zaman aşımına tabii olacağı belirtiliyor.

Bankada unutulan hesaplar, bankacık sektörü mevzuatları ve yasalar gereğince zaman aşımı işlemine tabii tutuluyor. Eğer bir yatırım hesabı mevzuata uygun şekilde zaman aşımı işlemine maruz kalırsa, tüketicinin söz konusu hesap ile ilgili olarak herhangi bir talepte bulunma hakkı kalmıyor. Bu nedenle bankaların yayınladıkları unutulan hesaplara ilişkin zaman aşımı duyurularının yakından takip edilmesi gerekiyor.

Banka Hesabı Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar?

Eğer bankada unutulmuş bir hesap bulunuyor ise bunun zaman aşımına uğrayabileceği kriterler bankacılık sektörü mevzuatlarıyla belirtilmiştir. Buna göre Türkiye’deki bankacılık sektöründe 10 yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmamış olan yatırım hesapları zaman aşımına uğramaktadır. Zaman aşımına uğrayan hesaplar “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF)” yetkisine devredilmektedir. Bu aşamada tüketicilerin söz konusu yatırım hesaplarıyla ilgili olarak herhangi bir hak talebinde bulunma şansı kalmıyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Banka Hesabının Zaman Aşımına Uğraması Nasıl Engellenir?

Bankalar tarafından her yıl zaman aşımına uğrayacak hesaplar ile ilgili olarak güncel listeler yayınlanmaktadır. Bankaların resmi web sitelerinde yayınlanan bu listeler üzerinden kolay bir şekilde zaman aşımına uğrayacak banka hesabı sorgulaması yapılabiliyor. Böylelikle adınıza kayıtlı ve zaman aşımına uğrayacak bir yatırım hesabınızın o banka zaman aşımı listesinde olup, olmadığını görebiliyorsunuz. Eğer adınıza kayıtlı bir yatırım hesabı bulunuyor ise zaman aşımına uğramadan önce en yakın banka şubesine başvuru yapmalısınız. Her banka zaman aşımı listesi yayınladıktan sonra son başvuru tarihi belirlemektedir. Başvuruların bu tarihe kadar yapılmış olması elzemdir.