Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

Küresel ölçekte beklenen iklim değişikliği ve kuraklık riski, her geçen gün gezegenimizi daha fazla tehdit ediyor. Aşırı sanayileşme ve teknolojik değişimle birlikte iklim krizinin günbegün daha da derinleşmesi büyük bir endişe yaratırken, tüm bu olumsuz gelişmeler ülkemiz açısından da krize neden oluyor. Özellikle son zamanlarda mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yağışları da olumsuz bir şekilde etkilerken barajlarda beklenen su seviyelerinde ise büyük azalışlar gözleniyor. İşte önümüzdeki günlerde beklenen hava sıcaklıkları, yağışlar ve barajlardaki su seviyelerine ilişkin beklenen son durumlar!

Soğuk Hava Kapıda

Yeni yılın ilk ayı neredeyse bitmek üzere iken beklenen kar yağışlarının henüz görülmemesinden kaynaklı olarak vatandaşların tedirginlikleri de artıyor. Hava sıcaklarının ülkenin hemen hemen bütününde normallerin üzerinde seyretmesinden dolayı yağışlarda da ciddi bir azalma meydana geldi. Ocak ayının sonuna gelinmesine rağmen mevsim normallerinin oldukça üstünde seyreden hava sıcaklıkları ile ilgili şubat ayıyla birlikte ciddi şekilde düşeceği bildirildi. Bunun ardından ise Türkiye'nin şubat ayı ile birlikte İzlanda üzerinden gelen soğuk hava dalgasının etkisinde kalacağı duyuruldu.

Kar Yağışı Bekleniyor

Uzun bir süre boyunca normallerin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları gerek ülkemizde gerekse de dünya çapında iklim değişikliği ve küresel ısınmaya ilişkin endişelerin artmasına neden oluyor. Ülkemiz çapında hava sıcaklıkları izlendiğinde ise yeni yılın ilk ayı bitmesine rağmen genel olarak normallerin üzerinde bir seyir yaşandı. Son olarak ise gelen tahminlere göre Ankara'da özellikle 3 Şubat ile 8 Şubat arasında batı bölgelerde çok yoğun kar yağışları beklendiği duyuruldu. İstanbul'da ise yoğun kar için beklenen tarih aralığı 4 Şubat ile 8 Şubat arası olarak verildi. Havaların soğumasına ilişkin beklentilerle birlikte kar yağışı beklentisinin, boşalmaya yüz tutmuş olan barajları yeniden doldurup dolduramayacağı da büyük bir merak konusu. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre, 7-8 gün aralıklarla yağacak olan bir kar yağışının barajlara ortalama etkisinin ise yüzde 10 seviyesinde olması bekleniyor. Kuraklık etkisiyle bu yıl İstanbul'daki barajlardaki su seviyesi yüzde 30'un altına gerilemişken, beklenen kar yağışlarının barajları doldurup doldurmayacağı konusunda vatandaşlar kaygılı.