Elma sirkesi, gerek mutfakta gerekse ev temizliğinde birçok alanda kullanılan ve oldukça da önemli malzemelerin başında geliyor. Ancak elma sirkesinin organik olması ve kimyasal içerik kullanmadan doğal yollarla yapılmış olması da son derece önemli. Bu nedenle bu yazımızda sizler için evde kendi olanaklarınızla yapabileceğiniz bir elma sirkesi tarifinden bahsedeceğiz. İşte elma sirkesi tarifi, yapımı ve yapım aşamasında uymanız gereken bazı temel püf noktaları!

Elma Sirkesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Her derde deva ve her alanda elinizin altında olmasını isteyeceğiniz doğal elma sirkesi yapımına geçmeden önce bunun için gerekli olan malzemelerimizi hazırlayalım. Elma sirkesi yapımında ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 kg elma
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 3 litre klorsuz, temiz içme suyu
  • 1 çay bardağı nohut
  • Yarım çay bardağı bulgur
  • Şeker (2 litrelik kavanoz için 1 tatlı kaşığı şeker)
  • Kaya tuzu (2 litrelik kavanoz için 1 tatlı kaşığı tuz)
  • 10-15 adet nohut
  • Ekmek içi

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi evde kendi imkanlarımızla doğal elma sirkesi yapımına ve püf noktalarına.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Evde Doğal Elma Sirkesi Yapımı

Evde doğal elma sirkesi yapımı için gerekli olan malzemelerimizi hazırladıktan sonar öncelikle elmalarımızı küçük parçalara ayırarak cam bir kavanozun içine içine dolduralım. Ardından üzerine bal, nohut ve bulguru ekleyelim ve kavanozu karıştıralım. Yeterince karıştırdığımız kavanozu yaklaşık olarak yirmi gün boyunca ışık almayan serin bir yerde muhafaza edelim. Bu 20 günlük süre boyunca her gün bir defa olmak üzere sirkemizi karıştıralım. Yirminci günün sonunda, ikinci kez yirmi gün daha bekletelim. Fakat bu ikinci yirmi günlük süre zarfında sirkemizi hiç karıştırmıyoruz. Her ne kadar zorlu ve uzun bir süre zarfında sirke elde ediliyor gibi görünse de asalında yapımı oldukça zahmetsiz ve kendi kendine olan bir süreç. Sirkemizin tam olarak olması için bize iki ay gibi bir süre gerekiyor. Sirke oluştuğunda sirke anası adı verilen bir mantar küfü oluşmaya başlayacak, ki bu küf bir sonraki sirkeniz için bir mantar tabakasıdır. Bu maya sayesinde bir sonraki sirkenizi şeker kullanmadan yapabilirsiniz. Sirkemiz oluştuktan sonra artık sıra geldi süzme aşamasına. Bunun için temiz bir kabın içine tülbent yardımıyla sirkemizi süzelim. Sirkenizi süzdükten sonra eğer isterseniz yeniden ekmek içi, nohut ve tuz ekleyerek 35-40 gün daha bekletebilirsiniz. Bu arada soymuş olduğunuz elma kabukları ile de sirke yapabileceğinizi de eklemeyi unutmayalım.

Afiyet olsun!