Türk mutfağının inanılmaz lezzetlerinden birisi olan paçanga böreği, her dönemdin en popüler börek çeşitlerinden birisi olarak karşımıza çıkar. Ülkemizde en çok sevdiğimiz ara sıcaklardan birisi olan paçanga böreği, lezzetli olduğu kadar da sağlıklı ve besleyici olan börekler arasında yer alıyor. Hem ülkemizde hem de dünyadaki popülerliğini her daim koruyan böreğin yapımı ise düşünüldüğü kadar zor değil. Siz de lezzetli bir atıştırmalık istiyor ve bunu kendi mutfağınızda yapmak istiyorsanız işte sizin için kolay ve pratik bir paçanga böreği tarifi!

Paçanga Böreği Malzemeleri

Paçanga böreği yapımına başlamadan önce ilk etapta ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Harika bir paçanga böreği için gerekli olan malzemelerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 3 adet yufka
  • 80 gram çemensiz pastırma
  • 100 gram rendelenmiş kaşar peyniri
  • 2 adet yeşilbiber
  • 1 adet domates
  • 2 su bardağı sıvıyağ (kızartmak için)

Tüm bu malzemeleri özenle hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi paçanga böreğimizin yapım aşamalarına.

Paçanga Böreği Tarifi Yapımı

Paçanga böreği yapımına başlamadan önce yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri sıraladıktan sonra sıra geldi böreğimizin yapım aşamalarına. bunun için öncelikle 3 adet yufkayı alalım ve tezgahımızın üzerine üst üste gelecek şekilde dizelim. Bunun ardından yufkaları öncelikle 4 eşit parçaya sonra da 8 eşit parçaya ayıralım. Sonra iç harcımızı hazırlamaya başlayalım. İç harcımızı hazırlamak için öncelikle pastırma, domates, yeşilbiberlerimizi küçük küçük doğrayalım. Ardından bunun üzerine rendelenmiş kaşar peynirimizi de ilave ederek tüm malzemeleri birbirine iyice karıştıralım. Sonrasında daha önceden parçalara ayırmış olduğumuz yufkaları eğer olanağınız varsa tezgahın üzerinde güzelce açalım. Ve hazırlamış olduğumuz iç karışımı yufkanın geniş olan kısmına bir miktar alarak kenarlarından katlayarak rulo olacak şekilde saralım. Böreklerimizi kızartırken yufkanın uçlarının açılmaması için elimizle suyla ıslatarak kapatalım.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Şimdi geldi kızartma aşamasına. bunun için derin bir kızartma tenceresine 2 su bardağı sıvıyağı alalım ve kızdıralım. Ardından sarmış olduğumuz börekleri kızgın yağda yakmadan güzelce kızartalım. Kızaran börekleri fazlalık yağlarını süzmesi için kağıt havlu serdiğimiz tabağa alalım. Bu şekilde kızartmış olduğunuz böreklerinizi sıcak olarak servis etmeyi ihmal etmeyin.

Afiyet olsun.