Türkiye’de tarım havzalarında yatırımların arttırılması amacıyla teşvik programları uyguluyor. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çiftçilerin desteklenmesine yönelik tarım ve hayvancılık teşvik programlarıyla geri ödemesiz maddi yardımlar yapılıyor. 2022 yılında çiftçilerin karşı karşıya kaldıkları sorunların artmasıyla birlikte devletin çiftçi destek programlarının kapsamı da genişletilmişti. Son olarak Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 2022’de çiftçilere yapılacak tarımsal destek ödemelerinin çiftçilerin hesaplarına yatırılmaya başlandığını açıkladı. İşte detaylar!

Tarımsal Destek Ödemeleri Yatırılmaya Başlandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl olduğu gibi 2022 yılında da çiftçilere yönelik olarak milyarlarca TL’lik geri ödemesiz destek ödemeleri yapılıyor. 2022 yılı boyunca farklı dönemlerde gerçekleştirilen çiftçi destek ödemelerinin bir kısmı da 17.06.2022 tarihi itibariyle yapılmaya başlandı. Çiftçi Kayıt Sistem(ÇKS) üzerinden alınan veriler üzerinden gerçekleştirilen tarımsal destek ödemeleri için başvuru şartı bulunmuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ÇKS kayıtlı çiftçilerin hesaplarına tarımsal destek ödemeleri yatırılmaya başlandı. Bakanlık tarafından 17 Haziran itibariyle gerçekleştirilmeye başlanan geri ödemesiz tarımsal destek ödemeleri çiftçilerin kimlik numaralarına göre yapılıyor. Çiftçiler, kimlik numaralarının son rakamına göre 17 Haziran’dan itibaren destek ödemelerini almaya başladı. Bakanlık çiftçilerin hesaplarına otomatik olarak tarımsal destek ödemelerini yapıyor.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

77 Milyon TL’lik Tarımsal Destek Ödemesi Yapılıyor

Tarım Bakanlığı tarafından 2022 yılında gerçekleştirilmesi önceden belirlenen tarımsal destek ödemeleri yine belirlenen tarihlerinde otomatik olarak başvuru şartı olmaksızın yapılmaya başlandı. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından tarımsal destek ödemelerine 17 Haziran itibariyle ÇKS kaydı bulunan çiftçilerin hesaplarına kimlik numaralarının son rakamına göre yapılmaya başlandığını açıkladı.

Tarım Bakanı Kirişçi’nin resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurduğu tarımsal destek ödemelerinin toplamı 77.370.403 TL oldu. Kirişçi açıklamalarının devamında tarımsal destek ödemelerinin detayları hakkında da bilgi verdi. Buna göre 17 Haziran’da yapılmaya başlanan tarımsal destek ödemelerinin 49.196.798 TL’lik kısmı hububat, baklagil ve dane mısır ekimi desteği olarak yapılacak. 18.310.190 TL’lik kısmı ise sertifikalı tohum üretimi ve 9.863.41 TL’lik kısmı ise “Kırsal Kalkınma” yatırımları kapsamında gerçekleştiriliyor.