Sigortalı çalışma olanağı bulunmayan yerlerde çalışan kişiler, ev hanımları gibi herkes isteğe bağlı sigortalılık hakkından yararlanabiliyor. Kendi isteğiyle Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) bünyesinde yer alan isteğe bağlı sigortalılık için prim ödemesi gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle diğer sigortalılık kollarına bağlı olamayan kişiler, isteğe bağlı sigortalılık ile uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına dahil olabilmektedir. Pek isteğe bağlı sigortalılıktan nasıl faydalanılır? İsteğe bağlı sigorta prim ücreti ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

Kimler İsteğe Bağlı Sigortalılıktan Faydalanabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) isteğe bağlı sigortalılık için belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. SGK tarafından belirlenen koşullara uygun olan kişiler tarafından isteğe bağlı sigortalı olmak için başvuru gerçekleştirilebilmektedir. İsteğe bağlı sigortalılık koşulları;

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!
  • 5510 sayılı Kanun kapsamında zorunlu sigortalı olunmasını gerektiren bir yerde çalışmamak,
  • 4A sigortalısının ay içinde 30 günden az çalışması veya tam gün çalışmaması,
  • Mevcut sigortalılığından gelen aylığının olmaması,
  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • SGK isteğe bağlı sigorta talep dilekçesi doldurmuş olmak,

Şeklindedir. İsteğe bağlı sigortalılık hakkından yararlanabilmek için T.C. vatandaşı olunması zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunun yerine yasal olarak Türkiye’de ikamet ediyor olunması şartı uygulanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalılıktan Nasıl Faydalanılır?

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler için e-Devlet sistemi üzerinden veya ikamet ilindeki SGK il müdürlükleri üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir. SGK müdürlüklerine yapılacak başvurularda “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” evrakının hazır bulundurulması gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Ücreti

SGK tarafından isteğe bağlı sigorta primi tutarı, prime esas olan kazancın hem alt hem de üst sınırı arasında sigortalının kendisince belirlenecek prime esas kazancın 32% oranıdır. Bu oranın 12% oranındaki dilimi “Genel Sağlık Sigortası” primi olarak alınır. Ay içinde 30 günden az çalışan kişiler, çalışma sürelerini 30 güne çıkartabilmek için kullanabilecekleri isteğe bağlı sigortalılıkta prime esas kazancın 35% oranı uygulanır.

2021 yılında Türkiye’de günlük kazanç alt sınırı 119.25 TL olurken, aylık kazanç alt sınırı 3 bin 577.50 TL olarak belirlenmiştir. Günlük kazançta üst sınır ise günlük 894.38 TL, aylık sınır 26 bin 831.40 TL olarak uygulanmaktadır.