Kamuoyunun son günlerdeki en önemli gündem konusu, Hiranur Vakfı’ nın kurucusu olan Yusuf Ziya Gümüşel’ in kızı H.K. ile ilgili çocuk istismarı konusu oluyor. Konuyla ilgili sürekli yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Son olarak İstismar kurbanı H.K.’ nin dava dosyasına giren ve yaşadıklarıyla ilgili anlattıkları oldu. H.K. “ 29 Şubat 2004'te annem beni hazırladı. Saçlarımı taradı... Elimde oyuncağım vardı, oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış. Nikahı babam kıymış. “ şeklinde ifade vermiş.

Anne ve Babanın İfadeleri de Ortaya Çıktı

Skandal istismarla ilgili sanık durumunda olan Yusuf Ziya Gümüşel ifadesinde, İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın fahri imamı olduğunu, damadı Kadir İstekli için ise “ O, fahri okutman ” dedi. Anne Fatıma Gümüşel “ Kadir genç görünüyordu ondan yaş farkını kabul ettim ” dedi. İstekli’ nin, anne Gümüşel’ den de 2 yaş büyük olduğu belirlendi.

29 Şubat 2004’ te Annem Beni Hazırladı

H.K. ifadesinde " 29 Şubat 2004'te annem beni hazırladı. Saçlarımı taradı. Babam beni, elimden tutup aşağıya medreseye indirdi... ” dedi. H. K. G.Kasım 2020’de savcılığa başvurdu. Savcılık ifadesinde “Ailem eğitime karşı olduğu için beni okula göndermedi. Ailemle yaşadığım evin alt katlarında öğrenciler medrese eğitimi alıyordu. Ben 6 yaşındaydım. Evde kardeşlerimle oynarken, annemle babam kendi aralarında konuşuyorlardı. Babam, annemi bir şeye ikna etmeye çalışıyordu. Annem ‘ o daha küçük diyordu ’. Sonra babam beni yanına çağırdı. ‘ Kızım büyüdün sen değil mi. Kocaman oldun. Abla oldun değil mi ’ dedi. Bunun üzerine ben de sevinerek ‘ evet baba ’ büyüdüm. Ertesi gün, 29 Şubat 2004'te annem beni hazırladı. Saçlarımı taradı. Babam beni, elimden tutup aşağıya medreseye indirdi ” dedi.

H.K.G. ifadenin devamında “ Benim arka tarafa geçmemi istediler. Bu sırada elimde oyuncağım vardı onunla oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış. Nikahı babam kıymış Orada bulunan iki kişi de şahitlik etmişler. İçeri girdiğinde tanımadığım iki kişi ve Kadir İstekli vardı. Beni karşıladılar. Sonra onlar oturdular. Benim arka tarafa geçmemi istediler. Bu sırada elimde oyuncağım vardı onunla oynuyordum. O gün orada benim nikahım kıyılmış. Nikahı babam kıymış Orada bulunan iki kişi de şahitlik etmişler. Bu kişilerden biri Muhammed T. diğerinin ismi ise Osman… Akşama kadar orada kaldık. Babam ve yanındakiler orada dua okudular. Akşama doğru babam beni eve götürdü. ”

“ Ertesi gün abim M. S. beni medreseye indirdi. Abim beni indirirken orada bulunan öğrencilere ' kardeşime bakmayın. Kadir Hoca yasakladı ' diyordu. Abim beni Kadir’in odasına götürdü. Kadir abimden odadan çıkmasını istedi. Kadirle yalnız kaldık. Kadir yanıma geldi. Başımı okşadı. Odanın kapısı camlıydı. Görünmesin diye camı havlu ile örttü. Benden gözlerimi kapatmamı istedi ” şeklinde ilk olarak istismara uğradığını günü anlattı.

Annem, Kadir'le cinsel olarak birlikte olmama karşı çıkıyordu.

Kadir İstekli ile 13 yaşındayken nişanlandığını ve 2014 yılında evlendirildiğini belirten Gümüşel, “ Ben 6 yaşında evlendirildiğim zaman annem nikah olayını biliyordu. Ancak, benim Kadir'le cinsel olarak birlikte olmama karşı çıkıyordu. Annem evdeyken babam beni Kadir’in yanına göndermiyordu. Sadece gündüzleri ders için gönderiyordu ”

Anne Fatıma Gümüşel’ in İfadesi

“ Kadir, kızımı 16 yaşında istedi, 17 yaşında evlendirdik. Kadir genç görünüyordu ondan yaş farkını kabul ettim. Kızım evlendikten bir yıl sonra resmi nikahları yapıldı. Bir keresinde kızım telefonda mesajlaşıyordu, aldım telefonu elinden baktım bir erkekle mesajlaşıyor ve kaçma planları yapıyor. Daha sonra babasına söyledim kızımız ile yüzleştik ancak Kadir’e bunu söylemedik. Daha sonra kızım hamile kaldı, kocasına ısındı ve çocuğu olduktan sonra iyi oldu, çocuk 2-3 yaşına gelince tekrar kızım değişti. Bir keresinde kanaması olmuştu, hastaneye götürdüm. Karakolda ifade verdik, kızım evli dedim ama kızım 14 yaşında değildi. Kadir eşimin medresesinde öğrenciydi, daha sonra hoca oldu. Kızım 10 yaşına kadar Kadir’den ders aldı daha sonra 3 yıl Arifiye (Sakarya) medresesinde ders aldı.”

Baba Gümüşel ifadesinde “ Kadir İstekli’nin herhangi bir evi yok. 25 yıldır burada çalışıyor fahri okutman olarak. Kızımın neden böyle bir ifade verdiğini bilmiyorum “ dedi. Öte yandan Bİİ Hiranur Vakfı’ nı mühürledi.

Skandal davanın diğer sanığı Kadir İstekli (47) savcılık ifadesinde şunları söyledi: “ Eşim sürekli, ‘6 yaşında evlendik’ diyordu. Ben de bunun doğru olmadığını anlatıyordum ama o kadar ısrar ediyordu ki ben de ‘tamam’ diyordum ama hangi tarihteydi bu konuşma hatırlamıyorum. 13 yaşında çekilen fotoğraf aile içi bir fotoğraftır. Nişan fotoğrafı değildir ” dedi.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Dava 22 Mayıs 2023 Görülecek

Hiranur Vakfı’ nda yaşandığı iddia edilen çocuğa cinsel istismar davası İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Savcılık iddianamesinde, 1998 doğumlu H. K.g. 6 yaşından itibaren istismar etmekle suçlanan Kadir İstekli’nin 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapsi istendi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi. Sanıklar 22 Mayıs 2023 sabahı hâkim karşısında olacak.