İcatlarıyla dünya tarihini köklü şekilde değiştiren, tarihe yön veren en önemli mucitlerden bir tanesi kuşkusuz Nikola Tesla. Bu boyuttaki mucit, bilim insanı gibi kişilerin hemen hepsinde görülen bir durum olarak, Tesla’ da dahilik ile delilik arasındaki ince çizgiyi zaman zaman geçiyordu. Müthiş icatlar ortaya koyan Tesla, aynı zamanda özel hayatında da birçok takıntıya sahipti. Bu takıntılarından öne çıkanıysa, bir güvercine aşık olacak kadar ileri düzeyde bir güvercin takıntısıydı.

Tesla’nın Güvercinlere olan Sevgisi Takıntı Boyutunda

Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük mucitlerinden biri olarak tarihe adını yazdırmış olan Nikola Tesla, mühendis ve fizikçi olarak biliniyor. Sırp asıllı olan Tesla Amerikalı olarak yaşamış ve tüm icatlarını ABD’ de gerçekleştirmiştir. Çok sayıda icada sahip olan Tesla, özellikle alternatif akımı bularak Edison ile ciddi bir rekabet yaşamıştı. Bu rekabeti Edison kazansa da, ders kitaplarında onun adı geçse de, icatlarıyla Tesla hiçbir zaman unutulmadı. Dolayısıyla Popüler olan Edison’ un gölgesinde kalsa da, buluşları günümüzün yaşam standardının oluşmasında en önemli katkıları oluşturuyor.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Nikola Tesla, çok geniş bir çerçevede buluşlara sahipti. Bu sebeple Tesla’ nın yüzlerce patenti bulunuyor. Bu yönüyle tanınan ve bilinen Tesla’ nın bir de özel hayatında birçok kişiye garip gelecek bir yaşam tarzı bulunuyordu. Özellikle güvercinlere olan merakı, sonrasında da birçok kişi tarafından incelenen bir konu. Tesla’ nın ilginç ve bir o kadar da garip alışkanlıkları ve ilgi alanları bulunuyordu.

Tesla’nın Garip Özel Yaşamı

Nikola Tesla,  özellikle New York’ta yaşadığı dönemde, ünlü Central Park’ta saatler boyunca güvercinleri izler, onlara yem verirdi. Güvercinleri çok seven Tesla, bulduğu yaralı güvercinleri evine götürür ve onları iyileştirmek için yoğun çabalar gösterirdi. 1933 ile 1943 arasında on yıllık dönemde, yaşadığı otel odasının penceresini açık bırakarak, isterlerse güvercinlerin odaya girmesini sağlamaya çalışırdı. Güvercinleri yaşadığı odaya verdikleri zararı umursamayan Tesla, bir defasında görevlilerden özel karışım yem yapmalarını bile istemişti.

Tesla’nın Takıntıları

Aynı zamanda mikroorganizmalardan korkan ve germofobisi olan Tesla’ nın güvercinlere olan bu sevgisi ne yakınları ne de onu tanıyanlar tarafından hiçbir zaman anlaşılamadı. Yaşamı boyunca hiç evlilik yapmayan Tesla’ nın, odasını düzenli şekilde ziyaret eden bir beyaz güvercine aşık olduğu hakkında bir söylenti bile dolaşıyordu. Tesla’ nın bir keresinde “ O güvercini, tıpkı bir erkeğin kadına aşık olmasına gibi sevdim, o da beni sevdi. O güvercin benimle olduğu sürece hayatımın bir amacı olduğunu hissediyordum. ” dediği de söyleniyor. Ayrıca “Çok önemli buluşlara imza atmış olan hiçbir evli erkek mucidi sayabileceğinizi sanmıyorum ” diyerek, işine ne denli odaklandığını da belirtmişti.

Tesla’nın tuhaflıkları arasında, incilerden nefret etmesi, inci kolye takanlarla konuşmaması,  3 rakamına olan takıntısı, ellerini 3 defa yıkaması, bir binaya girmeden önce etrafında 3 tur atması bulunuyor. Günümüzün ilerleyen bilimi sayesinde bugün, Tesla’ nın aslında obsesif-kompulsif rahatsızlığından muzdarip olduğu söylenebiliyor.