Ülkemizde yapılması planlanan birçok festival, konser ve tiyatro etkinliği son anlarda yasaklanıyor. Özellikle festivallerin ve konserlerin bir bir yasaklanması sosyal medyanın dikkattinden de kaçmıyor. Son olarak Pervin Çakar da mayıs ayında konser vermek için başvurduğu Mardin Artuklu Üniversitesi'nin, repertuarında kürtçe şarkılar bulunması sebebiyle kendisine salon verilmediğini iddia etmişti.  Bu iddiaların üzerine CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun bu konunun Meclis'e taşıdı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya bu olayı sormaktan geri durmadı. Soylu'dan ise; "Bu kararlar yaşam tarzına müdahale değil aksine vatandaşlarımızın yaşam tarzını ve güvenliğini korumak için alındı" yanıtı geldi.

Süleyman Soylu'dan Yanıt Gecikmedi!

Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'nin haberine göre, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun sorusuna cevap veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nda yer alan 11’inci maddeye dikkat çekerek şu ifadelerle yer verdi; "Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır. Bu maksatla devletin genel ve özel kolluk kuvvetlerini istihdam eder, bu teşkilat amir ve memurları vali tarafından verilen emirleri derhal yerine getirmekle yükümlüdür.' (C) fıkrasında '(...) Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde on beş günü geçmemek üzere (...) yasaklayabilir' hükümleri amirdir."

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Söz konusu olan etkinliklerin yasaklanmadığı ancak usullerine uygun taleplerin değerlendirildiğini açıklayan Soylu, söz konusu yasaklamalarda etkinliklerin güvenli bir ortamda yapılmasının amaçlandığını savunarak “Bu kararlar yaşam tarzına müdahale değil aksine vatandaşlarımızın yaşam tarzını ve güvenliğini korumak için alındı” dedi.

CHP’li Tanrıkulu, Bakan Soylu’nun soruya verdiği yanıtı ‘topu taca atmak’ olarak değerlendirdi; Kendisinin sorduğu sorular ile verilen cevaplar arasında hiçbir illiyet bağı olmadığına dikkat çeken Tanrıkulu, “Kürtçe konser ve tiyatroların yasaklandığının resmi olarak açıklanmaması için böyle bir yanıt verilmiştir. Aslında bu yanıt Kürt dilinin nasıl baskı altında olduğunun da dolaylı olarak itirafıdır” diye konuştu.