Türk ve dünya mutfağının enfes lezzetleri arasında yer alan içli köfte veya diğer ismi ile oruk, temelde bulgur ile yapılan ve bulgurun yoğurularak hamur haline getirilmesi ile yapılan bir yemek. Bu şekilde hamur haline getirilen bulgurdan parçalar alınarak avuç içinde ustaca oyuk açılır ve içi doldurularak yeniden kapatılır. Kulağa her ne kadar kolay gibi gelse de ciddi bir ustalık ve beceri gerektiren bir yemek olan içli köftenin ana vatanı ise Orta Doğu. Peki ama bu kadar meşakkatli bir yapım şekline sahip olan içli köftenin daha kolay bir yapılma şekli acaba yok mu diye soranlardansanız emin olun ki yalnız değilsiniz. Çünkü birçok kişi içli köfte yemeyi çok sevmesine rağmen yapımının zorluğu ve meşakkati nedeniyle daha aklına gelir gelmez vaz geçiyor. Ama size iyi bir haberimiz var. Bugünkü tarifimizde gerçeğini aratmayacak bir içli köfte tarifi ile karşınızdayız. İşte yalancı içli köfte için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve püf noktalarına ilişkin tüm detaylar!

Yalancı İçli Köfte İçin Gerekli Malzemeler

Yalancı içli köftemizin yapım aşamaları ve püf noktalarına geçmeden önce bunun için ihtiyacımız olan malzemeleri sıralayalım. Yalancı içli köfte için gerekli malzemeler şu şekilde:

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!
  • Kıyma
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • Tost ekmeği
  • Kimyon, kekik, karabiber, pul biber ve dilediğiniz başka baharatlar

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş yalancı içli köftemizin yapım aşamaları ve püf noktalarına değinebiliriz.

Yalancı İçli Köfte

Bir tavaya yağ, soğan ve kıymamızı ekleyerek bir miktar kavuralım. Ardından salça da ekleyerek karışımımızı salçanın kokusu çıkana dek kavurmaya devam edelim. Sonrasında baharatlarımızı da ilave ederek bir kaç kez daha karıştıralım. Bundan sonrasında ise şeffaf bir buzdolabı poşetinin üzerine altlı üstlü olacak şekilde iki adet tost ekmeğini koyalım ve birleştirelim. Üzerine bir kaşık kadar karışımımızdan da koyalım ve alttaki buzdolabı poşetinin de yardımıyla rulo haline getirerek elimizle sıkıp içli köfte şekli verelim. Sonra poşetten çıkartalım. Diğer yandan kızartma tavamızın içerisine bir miktar kızartma yağı koyalım ve kızdıralım. Yağımız iyice kızdıktan sonra tost ekmekleri ile hazırlamış olduğumuz içli köftelerimizi kızartalım.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun