Ekonomik açıdan yetersizliğe sahip, asgari yaşam standartlarını karşılayamayan vatandaş sayımız, özellikle salgın nedeniyle daha da artmış durumda. Salgın ve oluşturduğu ekonomik etkiler, dünya genelinde kendisini giderek daha fazla hissettiriyor. İşsizliğin artması ve salgın nedeniyle çalışmamak, temel gereksinimlerin karşılanmasını daha da zorlaştıran unsurlar oldu. Devlet tarafından her kesimden ihtiyaç duyanlara çeşitli yardım ve destekler sürekli olarak devam ediyor.

Salgın öncesinde de var olan Kuru gıda yardımları, salgın sonrası dönemde artarak devam ediyor. Pek çok aile için çok önemli bir destek olan Kuru Gıda yardımını, her ay düzenli şekilde olmak üzere Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla alabiliyorsunuz. Bunun dışında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen gıda yardımı desteği de bulunuyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kuru Gıda Yardımı

Her ilçede bulunan kaymakamlık ve ilerde Valilikler bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kuru gıda yardımının en fazla yapıldığı kurum.  Başvuruları doğrudan bu merkezlere giderek gerçekleştirebiliyorsunuz. Başvuru sırasında doldurduğunuz form ile durumunuzla ilgili bilgiler alınıyor.

Form üzerinde bulunan destek ve yardımlar arasından Kuru Gıda Yardımı seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Gıda yardımı alabilmek için gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınız kontrol edildikten sonra, yardımı almaya başlayabiliyorsunuz. Gıda yardımı her ay olmak üzere, 4 kişilik bir ailenin tüm temel gıda gereksinimlerini kapsayacak şekilde yapılıyor. İhtiyaç sahiplerine verilen gıda yardımı, ayrıca Ramazan ayı öncesinde ve içerisinde daha geniş kapsamlı şekilde yapılıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı

Vakıflar Genel Müdürlüğü Tarafından verilen Kuru gıda yardımı için, kurum müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. Başvuru öncesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu’nun doldurulması gerekiyor. Bu forma www.vgm.gov.tr üzerinden de ulaşabiliyorsunuz. Formu indirerek doldurduktan sonra, taratarak kuruma ulaştırmanız halinde de başvuruyu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Salgın öncesinde de sürekli olarak ihtiyaç sahiplerine gıda yardımını sürdüren kurum, salgın sonrasında ihtiyaç oranının artmasına paralel bir şekilde yardım oranlarını arttırmış durumda. Vakıflar Bölge Müdürlükleri’ne başvurmanız halinde, ihtiyaç sahipliğiniz onaylandıktan hemen sonra, gıda yardımını almaya başlıyorsunuz.

Bu iki kurum haricinde, belediyeler, çeşitli vakıflar ve STK’lar tarafından da çeşitli gıda yardımları sürekli bir şekilde yapılıyor.