Rusya ve Ukrayna arasında aylardır devam eden savaş bir türlü sona ermek bilmiyor. Rus lider Putin, en son Rusya'da seferberlik ilan etmiş ve bu sürecin ardından pek çok Rus vatandaşı Türkiye'ye özellikle de Antalya'ya akın etmişti. Bu hafta ise Ukrayna ve Rusya için önemli bir gelişme yaşandı. Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki 2 bölge olan Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri, Rusya'ya bağlanmak için 23-27 Eylül'de referandum düzenlenmişti. Referandumlardan Rusya'ya bağlanma kararı çıkmıştı.

Ancak bu karar dünyada büyük yankı uyandırdı. ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülke referandumu tanımadıklarını bildirmişti. AB ve ABD gibi önemli ülkelerin bu referandumu tanımaması Rus yetkililerin tören düzenlemesine engel olmadı.Rusya, Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya katılmasını kutlamak amacıyla tören düzenledi.

Putin'den Referandum Açıklaması Geldi

Törende konuşan Putin; "Luhansk, Donetsk, Zaporijya ve Herson'da referandum yapıldı. Halk kararını verdi. Milyonlarca kişinin iradesi bu yönde. Bu onların hakkıdır. Birleşmiş Milletler şartının 1. maddesinde yer alan birinci haklarıdır, kendi kaderlerine karar verme haklarıdır. 4 bölgenin Rusya'ya bağlanması için imzaları atacağız. Bu temel insan hakkıdır ve tarihi bir haktır. Bunu kimse değiştiremez. Ne Ukrayna Batı bizim birliğimizi ve ortak geleceğimizi elimizden alamaz" dedi.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Putin, ayrıca Batı'ya yönelik şu mesajları verdi:

"Çökeceğimizi düşündüler, Rusya'nın umutsuzluğa kapılacağını zannettiler ancak Rusya yeniden doğru. Batı ellerindeki tüm imkanlarla elimizdeki bu ülkeyi elimizden almaya çalıştırlar. Batı'ya asla boyun eğmeyeceğiz. Biz Rusya olarak çökmedik, ayaktayız, her zaman gibi gibi dimdik ayaktayız. Bu sebeple Rusya'nın egemenliğini yıkmaya çalışıyorlar.

ABD'nin tüm ülkelerin özgürlüğünü elinden almak dışında bir hedefi yok. Bazı ülkeler korku ve baskı altına alınıyor. Tek istedikleri tüm dünyadan çıkar sağlamak. Bu savaşın sebebi de Batı'nın Rusya'nın özgür olmasını istememesi. Bizim koloni gibi onlara köle olmamızı istiyorlar."