İkinci el araç alım satımında dolandırıcılığa son! Ziraat Güvenli Ödeme Sistemi ile hızlı ve güvenle araç alıp satabilirsiniz!

İkinci el araç alım satımlarında en büyük problem güven oluyor. Dolandırıcılık vakalarının arttığı bugünlerde, aracını satmak ya da ikinci el araç almak isteyenler, ne yazık ki karşı tarafa güvenmekte zorluk çekiyor. Bu konuya çözüm Ziraat Bankası'ndan geliyor. Ziraat Bankası, Güvenli Ödeme Sistemi sayesinde ikinci el araç alım satımlarında güven sağlıyor.

Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

ziraat güvenli ödeme sistemi

Ziraat Bankası Güvenli Ödeme Sistemi, ikinci el araç alım satımlarında söz konusu aracın mülkiyeti ile araç bedelinin eş zamanlı olarak el değiştirmesi için Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi ile entegre olarak çalışan bir sistemdir. Güvenli Ödeme Sistemi, tüm Ziraat Bankası şubeleri, internet bankacılığı ve Ziraat Mobil uygulaması üzerinden müşterilerin kullanımına sunulur. Bu şekilde ikinci el araç alım satımları hızlı ve güvenle yapılabilir.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Güvenli Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır?

ziraat güvenli ödeme sistemi 2-1

Güvenli Ödeme Sistemi'ni kullanabilmek için Ziraat Bankası Müşterisi olmak gerekir. Öncelikle satıcı güvenli ödeme sisteminde başvuru oluşturur.  Alıcı kendi cep telefonuna gelen referans kodu ile alıcı kaydını yaparak işleme onay verir. Bu onay sonrasında alıcının hesabında bulunan ilgili tutar, araç satış bedeli olarak Ziraat Bankası güvencesine alınır. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra taraflar birlikte notere giderek referans numarası üzerinden devir tescil işlemlerini gerçekleştirir. Devir Tescil işlemleri tamamlandıktan sonra alıcının hesabında bulunan ve Ziraat Bankası güvencesine alınan para, satıcının hesabına aktarılır. İşlem sonunda taraflar sms ile bilgilendirilir.

İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil Üzerinden Nasıl Kayıt Oluşturulur?

Satıcı kaydı için; aracın ruhsat sahibi, internet bankacılığı ya da Ziraat Mobil üzerinden Ödemeler> İkinci El Araç/Satış > Satıcı İşlemleri menüsünü seçip, araç plakası, satış tutarı ve alıcının cep telefonu numarasını girerek, paranın yatacağı hesabı seçer ve işlemi onaylar. Bu işlem sonunda alıcıya sms yoluyla referans numarası gönderilir.

Alıcı kaydı için ise; alıcı internet bankacılığı veya Ziraat Mobil'e giriş yapıp Ödemeler> İkinci El Araç/Satış > Alıcı İşlemleri menüsü üzerinden kendisine iletilen referans numarasını girer ve paranın çekileceği hesabı seçer, İşlemi onayladıktan sonra her iki taraf da satış bedelinin güvence altına alındığı ve notere gitmeleri gerektiği konusunda sms ile bilgilendirilir.