İkinci el otomobiller, ülkemizde çok büyük bir piyasa oluşturuyor. Zaten giderek artan bir ilgiyle büyümeye devam eden bu büyük piyasa, özellikle salgın döneminde ki, kısıtlamalar sırasında, araç sahibi olmanın önemini bir kez daha gösterince, tarihinde hiç olmadığı kadar ilgi görmeye başladı. İkinci el otomobillere gösterilen bu yoğun ilgi çok geniş bir ekonomik piyasanın oluşmasına da neden oluyor.

Bu durum aynı zamanda ikinci el otomobil alımı yaparken, birçok konuya özel hassasiyet gösterilmesi gerekmesine yol açıyor. Bir nevi ikinci el otomobil alımı sırasında danışılması gereken bir kılavuzun ortaya çıkması durumu söz konusu oldu. Okuyucularımız için ikinci el otomobil alımı yaparken, kılavuz niteliği taşıyan önemli konuları araştırdık.

Aracın Kimden Alındığını Öğrenmek

Alınacak aracın ruhsat sahibini ve daha önceki sahiplerini kolayca öğrenebilirsiniz. Ruhsat sahibiyle ilgili ayrıntılı bilgi almak için, 5664’ e bir kısa mesaj göndermeniz yeterli oluyor. Gönderilecek mesaj şu şekilde olmalı ( DETAY boşluk PLAKA).

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Otomobilin Fiziki Durumunu Öğrenmek

Kaporta Ekspertizi olarak da anılan bu işlem, otomobilin tüm özelliklerini, daha önce kaza yapıp yapmadığını, değişen parçasının hangileri olduğunu öğrenmenizi sağlar. Tüm bu ayrıntılar otomobilin değerlemesi için ve aynı zamanda sağlıklı kullanım için büyük önem taşır. Kaporta ekspertizi için, tanıdık bir usta yerine, mutlaka kurumsal bir kimliğe sahip kaşeli ve imzalı olarak raporlama yapan ekspertiz kuruluşlarına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Otomobilin Motor ve Mekanik Testleri

Benzer şekilde ekspertiz kurumlarında ya da otomobilin markasına göre resmi teknik servislerinde, otomobilin mekanik durumuyla ayrıntılı rapor alabilirsiniz. Aldığınız otomobilin ne kadar sağlıklı olduğunu öğrenmeniz için mutlaka gerekli bir diğer işlemdir.

Lastik ve Kilometre Kontrolü

Yine teknik servislerden elde edilebilecek bilgi olan lastik durumu ve kilometre kontrolü, ikinci el otomobil alırken mutlaka yapılması gereken diğer önemli kontroller arasında yer alıyor.

Hasar Bilgisi Sorgulama

Tramer kaydı olarak bilinen hasar sorgulama da diğer önemli ön araştırmayı oluşturuyor. 5664 Numarasına kısa mesaj göndererek, hasar sorgulaması kolayca yapılabilir. Plaka ve şasi numarası üzerinden iki ayrı sorgulama yapılması mümkün. Kısa mesaj şu formatta olmalı ( HASAR PLAKA) ya da ( HASAR Şasi Numarası ). Şasi üzerinden sorgulama yapmak her zaman en sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Otomobilin yedek anahtar ve diğer ekipmanlarının bulunup bulunmadığı, resmi sorgulamalarının yapılması ve fiyat analizinin yapılması da diğer önemli konular olarak öne çıkıyor.