Bir süredir muhalefet tarafından "Kamuoyunun algısını iktidar lehine yönetmekle görevli olduğu" şeklinde sert eleştiriler alan İletişim Başkanlığı, şimdi de kendisine atanan ödenek ile kamuoyunun ve muhalefetin gündeminde. Dezenformasyon Yasası’na yönelik çalışmaları ile tartışılan başkanlığa 2023 yılında verilmesi planlanan temsil ve tanıtma ödeneğinin 2022 yılında verilen ödeneğin neredeyse dörde katladığı bildirildi. BirGün Gazetesinden Mustafa Bildircin'in yapmış olduğu habere göre, İletişim Başkanlığı'na 2023 yılında verilecek olan temsil ve tanıtım ödeneği tam 327 milyon 913 bin TL. İşte haberin detayları!

Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi! Artık Vize Almak Daha mı Kolay Olacak? Schengen'de Yeni Dönem: Dijitalleşme Teklifi Kabul Edildi!

327 Milyon Tanıtma Ödeneği

Son zamanların tartışmalı kurumlarından birisi olan İletişim Başkanlığı hakkında tartışmalar dinmeyecek gibi görünüyor. En son Dezenformasyon Yasası ve Dezenformasyon Bülteni ile sık sık muhalefetin sert eleştirilerine maruz kalan Başkanlık için şimdi de tanıtım ödeneği eleştirisi gelmeye başladı. TBMM’ye sunulan İletişim Başkanlığı 2023 Yılı Bütçe Teklifi’nin detayları incelendiğinde başkanlığın verdiği rakamlar dudak uçuklattı. 2023 yılına 1,6 milyar TL toplam bütçe ile başlaması planlanan kurumun temsil ve tanıtma için hemen her yıl başlangıç ödeneğini ikiye katlayan harcamalarına izin veren başkanlık imzası için kasa ardına kadar açıldı. Kuruma 2023 yılı için ödenecek olan tanıtma ödeneğinin ise 327 milyon Tür Lirası olduğu öğrenildi.

CHP'li Özgür Özel'den Sert Tepki

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ise söz konusu tanıtım ödeneğine tepki vermekte gecikmedi. Özel konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İletişim Başkanlığı için ayrılan ödeneğin büyüklüğü, yaklaşan seçimler öncesi medyayı kontrol edebilmek, kamuoyunda iktidar partisi lehine olumlu algı yaratabilmek için kesenin ağzının açıldığını gösteriyor. Hazineden siyasi partilere verilen ödenekler, seçim yıllarında artırılıyor. Tıpkı bir siyasi parti gibi, İletişim Başkanlığı’na da 2023 yılı için bir önceki yıl öngörülen temsil ve tanıtma giderinin 4,5 katı bir ödenek ayrılması, seçimler için iktidarın ne tür hazırlıklar planladığını ortaya koyuyor. Manipülatif propaganda makinalarına karşı hakikati ve doğruyu savunmaya devam edeceğiz, sandıkta bu iktidarı değiştireceğiz.” dedi. Özel ayrıca, "Kurumlar ülkeye ya da devlete değil ama partiye ya da tek adama yönelecek eleştirileri bertaraf etmek için kullanıldı. Başkanlık, bizzat yönettiği kamu kurumlarının dışında doğrudan müdahil olduğu, yönettiği onlarca gazete ve onlarca televizyona sahip bir medya patronu haline geldi" ifadelerini kullandı.