Son dönem dünya çapında yaşanan ekonomik kriz ortamının etkilemediği ülke neredeyse yok denilebilir. İngiltere ekonomisi de aynı şekilde bu durumdan etkilenen ekonomiler arasında. İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi'nin faiz oranlarında yapmış olduğu artış ise oldukça büyük bir rakamla gerçekleşti. Son yılların en büyük artışını yapan Komite, gösterge faiz oranında 75 baz puanla son 33 yılın en büyük artışını yaptı. Buna göre bugünkü PPK toplantısının ardından yapılan açıklama ile, İngiltere ekonomisinin üçüncü çeyrekte resesyona girdiği tahmin edildi.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Son 33 Yılın En Büyük Artışı

İngiltere Merkez Bankası'ndan (BoE) yapılan açıklamaya göre, İngiltere para politikası faizini 75 baz puan artırarak yüzde 2,25'ten yüzde 3'e yükseltti. Böylelikle 1989 yılından bu yana tek seferde en sert faiz artışı gerçekleştirilirken, politika faizi ise 2008 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bankanın açıklamış olduğu karar metninde, para politikası faizinin artırılması yönündeki karar için iki oya karşı yedi üyenin oyu ile alındığı bildirildi. Aynı zamanda BoE'den yapılan açıklamaya göre, politika faizi yüzde 2,25'ten yüzde 3,00'e çıkarılarak 1989 yılından bu yana en büyük faiz artışı gerçekleştirilmiş oldu. Toplantının ardından yapılan açıklama ile BOE, Para Politikası Komitesi üyelerinin büyük bir çoğunluğunun faizlerin daha da artırılması gerektiğini düşündüklerini açıkladı. Söz konusu açıklamada, 'Eğer görünüm daha fazla enflasyon baskısına işaret eder ise, PPK buna gerektiğinde güçlü şekilde yanıt verecek' denildi.