Son zamanlarda adeta İngiltere'nin tepesinde kara bulutlar dolaşıyor diyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde Kraliçe'nin vefatı ile sarsılan İngiltere şimdi de yıllar önce vermiş olduğu Brexit kararının sonuçlarını yaşıyor. Brexit, yani Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının ardından İngiltere açıkçası son günlerde ekonomik açıdan hiç de kolay şeyler yaşamıyor. Tüm dünya ölçeğinde fırtınalar yaratan Dolar'a karşılık İngiliz Sterlini sürekli değer kaybediyor. Öyle ki, ekonomistler bu durumu adeta Sterlin açısından bir çöküş olarak yorumluyor. İşte dünya piyasalarında Sterlin'in durumu!

İngiliz Sterlininde Son Durum

Geçtiğimiz günlerde Dolar'da yaşanan güçlenme, Sterlin ve Euro açısından tam tersi şekilde yaşanıyor. Euro/dolar paritesi tam anlamıyla son 20 yılın en düşük seviyelerine gerilerken Dolar endeksi ise son 20 yılın zirvesi olarak belirlenmiş olan 114,527 seviyesine tırmanıyor. Bu gelişmeler karşısında İngiltere yeni vergi düzenlemeleri yapmaya çalışırken sterlinde ise durum daha da kötüleşti ve resmen çöküş hızlandı.

Dolarda yıl başından bu yana yüzde 19’a yakın bir yükseliş görülürken sterlin dolar karşısında tarihi dip seviye olan 1,035'e geriledi. Bu gelişmelerle birlikte ülkede ciddi bir geçim sıkıntısı meydana gelirken buna sektörlerde yaşanacak krizlerin de eklenmesi ile birlikte tablonun daha da kötüleşeceğinden endişe ediliyor.

İngiliz sterlini, 1,0350 ile dün, dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesini görürken İngiliz Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, önemli bir vergi indirimine gidileceğiniz açıkladı. Yapılan bu açıklamanın da enflasyon ve dış borçlanmada endişeleri tetiklemesi sonucunda sterlinin değer kaybına neden olduğu düşünülüyor. Bu nedenle birçok analist, vergi düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi veya acil bir müdahale ile faiz artırımına gidilmesinin zorunlu olacağı yönünde düşünüyor.

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Sterlinin Durumuna Karşı Türk Lirası'nın Pozisyonu

ekonomistlere göre İngiliz sterlininde yaşanan çöküş karşısında etkilenen ülkeler arasında Belçika, Hollanda, İrlanda ve Türkiye geliyor. Türkiye'nin bu durumdan etkilenmesinin nedeni ise hem sterlindeki hem de ihracattaki düşüşten kaynaklanıyor. Aynı şekilde İngiltere'ye GSYH’sinin yüzde 3-6 oranında ihracat yapan Belçika, Hollanda ve İrlanda'nın da bu durumdan etkileneceği belirtiliyor.

Mortgage Ürünleri Askıda

Liz Truss'ın İngiltere Başbakanı olmasından bu yana hedge fonlar da sterlinde satışa geçmiş durumda. Bunun yanı sıra bazı bankaların da mortgage ürünlerini askıya aldıkları gelen bilgiler arasında. İngiltere piyasalarında yaşanan belirsizlikler nedeniyle bazı bankalar konut kredilerini geçici olarak askıya aldıklarını açıklamaya başladı.