İngiltere'nin Kraliçesi 2. Elizabeth, tüm dünyanın bildiği gibi 8 Eylül günü İskoçya'nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi'nde yaz tatilini geçirdiği sırada 96 yaşında hayata gözlerini kapattı. Kraliçe Elizabeth'in cenazesi için 19 Eylül'de İngiltere'nin başkenti Londra'da üst düzey devlet yetkililerin de katılımı ile bir cenaze töreni düzenlenmiş ve Kraliçe St. George Şapeli'ne törenle defnedilmişti. Son olaraksa Kraliçenin ölüm nedeni açıklandı. İşte İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth'in ölüm nedeni ve detaylar!

Kraliçe Covid'e de Yakalanmıştı!

İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan unvanını kazanan ve 96 yaşında hayata gözlerini kapatan Kraliçe 2. Elizabeth, tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19'a ad yakalanmıştı. 20 Şubat tarihinde yaptırmış olduğu Covid-19 testi pozitif çıkan 2. Elizabeth, hastalığı soğuk algınlığına benzeyen hafif belirtilerle atlatmıştı. Ancak geçtiğimiz sonbahardan bu yana hareket etmekte sorun yaşayan Kraliçe Elizabeth, o zamanlardan bu yana baston kullanmaya başlamıştı. Yaşamakta olduğu diğer çeşitli sağlık sorunları nedeni ile de son dönemde parlamentonun açılışı ve tahta çıkışının 70'inci yılı kutlamaları dahil birçok etkinliğe katılamamıştı. Sağlık sorunlarının artmaya başlaması ile birlikte tahttaki 70'inci yıl dönümüne ilişkin paylaştığı mesajında, veliaht Prens Charles kral olduğunda eşi Camilla'nın 'kraliçe' olmasını istediğini söylemişti. Hatta halktan da, Prens Charles kral olduğunda, kendisine verilen desteğin aynı şekilde Charles'a ve eşi Camilla'ya verilmesini istediğini söyleyerek tahttaki 70 yılı boyunca kendisine verdikleri destek için de teşekkür etmişti.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

21 Nisan 1926'da Londra'nın Mayfair semtinde Bruton Sokağı'ndaki 17 numaralı dairede dünyaya gelen Elizabeth, 6 Şubat 1952'de babasının ölümü üzerine kraliçe olmuş, 2 Haziran 1953'te resmi törenle taç giymişti.

Ölüm Belgesine 'Yaşlılık' Yazıldı

İskoç Ulusal Kayıtları tarafından yayımlanan ölüm belgesinde, Kraliçe'nin 8 Eylül tarihinde saat 15.10'da hayatını kaybettiği bildirildi. Ölüm belgesi ise son 24 saatinde hep Kraliçe Elizabeth'in yanında olan kızı Prenses Anne tarafından imzalandı. Yayımlanan ölüm belgesinde Kraliçe 2. Elizabeth'in ölüm nedeni olarak 'Yaşlılık' yazıldı. İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı olan 2. Elizabeth son dönemlerde sağlık sorunları nedeniyle parlamentonun açılışı ve hatta tahta çıkışının 70'inci yılı kutlamalarına da katılamamıştı.

96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe'nin ailesi, Twitter hesabından "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde yaşamını yitirdi." şeklinde bir açıklama ile Kraliçenin ölümünü dünyaya duyurdu.