Yaşam standartlarımızı sağlayan pek çok hizmet, sözleşmeler yoluyla aylık ücretlerle sunuluyor. Doğal gaz, su, elektrik, internet, cep telefonu şebekesi aboneliği gibi aboneliklerin, sağlayıcıları tarafından uyulması gereken ve tüketicileri koruyan kurallar bulunuyor. Örneğin GSM operatörlerinin sözleşme fesih talebini 7 gün içerisinde yerine getirme yükümlülüğü bulunuyor.

Çeşitli sebepler ve şekillerde, aboneliklerin devamı sırasında alınan ilave ücretler için iade yolu bulunuyor. Bunun için tüketicilerin gerekli başvuruları hizmet sağlayıcılara doğru kanallardan iletmesi gerekiyor. Tüketicilerden ilave veya fahiş ücret talebinde bulunan hizmet sağlayıcılarının, bu konuda uymak zorunda oldukları yasal mevzuatlar var.

Tüketicinin Ücretsiz Onarım Hakkı Bulunuyor

Özellikle GSM operatörlerinin yoğun şekilde taahhütle sattığı cep telefonları için, cihazlara karşı sorumlulukları bulunuyor. Taahhütle alınan cihazların, hatalı veya sorunlu çıkması durumunda, ücretsiz denk ürünler değişim veya hatanın onarılmasına karşı GSM operatörleri sorumlu. Cihazın alındığı ticarethanenin kapanması halinde bile, operatörün sorumluluğu bu konuda devam ediyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Piramit Sistemli Dolandırıcılıklara Dikkat

“Piramit satış” sistemi adı verilen, katılımcılara yüksek ya da sürekli kazanç vat eden, sisteme başka kullanıcının katılmasını sağlayarak daha fazla kazanç elde edileceği vadinde bulunan dolandırıcılık sistemine karşı çok dikkatli olunması gerekiyor. Ülkemizde sıklıkla kurban bulan bu sistemdeki dolandırıcılıklar, çeşitli kılıflarla tüketicinin karşısına çıkıyor.

Doğrudan Satış ve Network Marketing Sistemleri Tüketiciyi Kandırmaya Yönelik

Doğrudan satış ya da Network Marketing gibi çeşitli pazarlama sloganlarına sahip olan bu sistemlerin büyük bölümü,, aslında “Piramit satış” sisteminin kamufle edilmiş hali. Bu tip sistemli bir şirketmiş gibi görünen, normalde olamayacak kazançlar sağlayan dolandırıcılık yöntemlerinin, Piramit sistemine sahip olduğu ancak zamanla fark edilebiliyor. Reklamlarda “ilk kez”, “son”, “sadece”, “tek bir sefer”, ”sınırlı satış” gibi ifadeler, televizyon reklamı olduğunda kullanılamıyor. Özellikle uydu kanalları olarak faaliyet gösteren çok sayıda ticaret kanalı bulunuyor. Çoğunlukla tüketiciyi kandırmaya yönelik ürün satışlarının yapıldığı bu kanallardan, alışveriş yaparken kesinlikle ön ödemeli sistemde alışveriş yapmamalısınız. Bu tür dolandırıcılıklarla karşılaşan kişilerin, Cumhuriyet Savcılığı’ na başvurması gerekiyor. Tüketicilerin onayı olmadan abonelik başlatılması ya da süresinin uzatılması da sıç kapsamında yer alıyor.