Sosyal medya ağlarının artması ve neredeyse tüm dünyanın bu ağlar aracılığı ile iletişim halinde olduğu günümüzde, kişisel bilgilerimiz de bizim bilgimiz ve onayımız dışında internette yer alabiliyor. İşte bu tip istenmeyen durumlara karşılık olarak arama motoru devi olan Google'dan önemli bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre eğer kişisel bilgileriniz sizin isteğiniz ve onayınız dışında internette paylaşılacak olursa bu durumda Google sizi buna ilişkin uyaracak. İşte Google'dan gelen önemli açıklama ve detaylar!

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Google'dan Kişisel Bilgi Güvenliğine İlişkin Ataklar!

Dünyanın en büyük arama motorlarından birisi olan Google, kişisel bilgi güvenliğine ilişkin geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklamada bulunmuştu. Buna göre internet kullanıcıları talep ettikleri takdirde Google'da yer alan kişisel bilgilerini kaldırabilecekler. Bunu yapmak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

  • Öncelikle verilerinizi paylaşan arama sonucunu kaldırmak için ekranın sağ üstünde yer alan üç noktayı tıklamanız gerekiyor.
  • Ardından “Bu sonuç hakkında” şeklinde bir panel açılacak. Karşınıza gelen bu panelde “Sonucu Kaldır” seçeneğine tıklayalım.
  • Sonrasında 3 seçeneğin olduğu bir soru ile karşılaşacaksınız. Eğer bu verilerden birisinin ihlal edildiği bir durum söz konusu ise isteğiniz daha hızlı kontrol edilecektir.
  • Bu aşamada telefon numaranız, ev adresiniz ya da e-posta adresinizden hangisinin paylaşıldığını seçerek sonrasında sağ üstteki profil butonuna tıklayalım.
  • Burada ise “Tüm istekler”, “Devam ediyor” ve “Onaylandı” şeklinde 3 seçenekle karşılaşacaksınız.
  • Yine aynı sayfada “Bu sonucu neden kaldırmak istiyorsunuz” bölümü ile yeni bir istekte bulunabilirsiniz.
  • Burada ise “Kişisel iletişim bilgilerimi gösteriyor”, “Bana zarar vermek amacıyla girdiğim kişiyi gösteriyor”, “Yasadışı bilgiler içeriyor” ve “Güncel değil” biçimindeki seçeneklerden birisini işaretlemeniz gerekiyor.

Google Sizi Bilgilendirecek

Tüm bu güvenlik önlemlerinin yanı sıra kişisel bilgi güvenliğini sağlamak için Google yeni bir açıklamada daha bulundu. Dev arama motorunun daha önceden yaptığı açıklamaya göre eğer arama sonuçlarında telefon numaranız ve e - posta adresiniz gibi kişisel verileriniz bulunuyorsa bu bilgilerin kaldırılmasını talep edebiliyorsunuz. Yeni gelen açıklamaya göre ise eğer bu kişisel verileriniz Google aramalarına yansıyacak olursa Google tarafından bilgilendirileceksiniz. Ancak bu özellik henüz aktif değil. Bunun için takvim olarak önümüzdeki yıl verildi. Bu arada bilgilerinizi yayınlayan site ise sizin iletişime geçmeniz gerekiyor. Çünkü Google kişisel bilgilerinizi arama sonuçlarından kaldırabiliyor ancak bilginin paylaşıldığı siteye müdahale edemiyor.