Teknoloji devi Apple, önemli bir duyuru yayınladı. iPhone kullanıcılarını ilgilendiren duyuruya göre kullanıcılara 30 gün süre tanındı. Apple tarafından gönderildiği belirtilen duyuru metninde App Store’deki uygulamalar için önemli bir karar alındı. O uygulamalar 30 gün içerisinde kaldırılacak. İşte detaylar!

Dünyanın en çok kullanılan akıllı cep telefonu modeli olan iPhone için üreticisi Apple’den önemli bir karar geldi. Alınan son karar ile birlikte iPhone kullanıcılarının çok sık kullandıkları App Store’deki bazı uygulamalar kaldırılacak. Milyonlarca uygulamanın yer aldığı bir dijital uygulama kütüphanesi olan App Store’de, kullanıcı deneyiminin arttırılması hedefleniyor. Bu nedenle de işe yaramayan, güvenli olmayan ve artık destek sağlayamayan tüm uygulamaları sanal mağazadan kaldırma kararı aldı. Böylelikle Apple, App Store’deki çok sayıdaki uygulamayı 30 gün içerisinde kaldıracak.

Güncellenmeyen Uygulamalara Veda

Sosyal medyada ortaya çıkan bir ekran görüntüsü özellikle Twitter’da çok sık şekilde paylaşılmaya başlandı. Özellikle iOS uygulama geliştiricilerini yakından ilgilendiren bu iddiaya göre Apple, geliştiricilere e-posta gönderiyor. Gönderilen e-posta içerisinde belirli bir süre boyunca güncelleme almayan uygulamaların App Store’den kaldırılacağı uyarısı bulunuyor. Bu nedenle de geliştiricilerin uygulamalarının App Store’den kaldırılmaması için 30 gün içerisinde bir güncelleme yayınlamaları/göndermeleri gerektiğine dikkat çekiliyor.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Çok Sayıda Önemli Uygulamada Zarar Görüyor

Apple tarafından belirlenen sürelerde güncelleme almamış ve bu nedenle yeniye uyum sağlamayacağı düşünülen uygulamaların App Store’den kaldırılması hedefleniyor. Ancak bu yaklaşım pek çok kullanıcı ve yanı sıra geliştirici tarafından fazlasıyla tepki almaya başladı. Uygulama geliştiricileri App Store politikasında yaşanan bu değişiklik ile ilgili olarak mevcut endişelerine dair özellikle Twitter’da çok fazla eleştiri paylaşımı yapıldı.

Bu eleştiriler arasında uygulama geliştiricisi Robert Kabwe’de bulunuyor. Kabwe, popüler uygulaması Motivoto’yu en son 2019’un Mart ayında güncellemiş olmasından dolayı Apple tarafından App Store’den kaldırmakla tehdit edildiğini belirten bir tweet attı. Attığı bu tweet çok kısa süre içerisinde büyük etkileşim aldı. Daha pek çok popüler olan ve halen etkin bir şekilde iPhone kullanıcıları tarafından kullanılan uygulamada Apple’nin kararından olumsuz şekilde etkileniyor.