Hayat pahalılığının etkileri vatandaşları olumsuz şekilde etkiler, ticaret piyasalarında da olumsuz sonuçlara neden oluyor. Özellikle global seviyede yaşanan enflasyon artışlarıyla birlikte gelişmiş ülkelerde bile enflasyon önemli seviyede artış yaşıyor. Türkiye’de de enflasyonun artışı işsizlik oranlarında önemli artışların yaşanması sonucunu ortaya çıkartıyor. İŞKUR, bu dönemde güncel iş ilanlarıyla yeni istihdam alanları yaratırken, tam olarak böyle dönemlere yönelik uyguladığı “Toplum Yararına Programlar(TYP)” uygulamasına olan talepte arttı. Peki İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP’ye kimler başvurabilir? İŞKUR’un TYP projesine ilişkin tüm detaylar haberimizde!

İŞKUR TYP Nedir?

Son dönemde sıkça duyulmaya başlanan İŞKUR TYP projesi, İŞKUR tarafından uygulanan bir tür istihdam programı olan “Toplum Yararına Programlar” adının kısaltılmış halidir. Bu program Türkiye genelinde afet, salgın, acil durum gibi dönemler ile birlikte mücbir sebepler çerçevesinde uygulamaya alınmaktadır. Söz konusu TYP’de kamu hizmetlerinin desteklenmesi ile birlikte istihdam alanı yaratılması hedeflenmektedir.

Çünkü İŞKUR TYP uygulamaları, istihdamın zor olduğu dönem ve bölgelerde uygulanır. Burada kamu hizmetlerinin uygulanmasında görev almak üzere bir iş niteliğinde işsiz vatandaşlar için istihdam olanağı yaratılmaktadır. Böylelikle zorlu dönemlerde hem işsizler için önemli bir gelir kaynağı yaratılmakta, hem kamu hizmetlerinin kaliteli ve kesintisiz bir şekilde sunulmaya devam edilmesi sağlanmaktadır. İŞKUR TYP avantajları arasında ayrıca söz konusu işsizlerin çalışma disiplin ve alışkanlıklarından da uzaklaşmamaları avantajı yer almaktadır.

İŞKUR TYP Katılım Şartları Nelerdir?

İŞKUR TYP katılım şartları bulunmaktadır. İŞKUR tarafından Toplum Yararına Programlar’a katılmak istenen adaylardan belirli şartlara sahip olmaları talep edilmektedir. Bu çerçevede İŞKUR TYP şartları arasında İŞKUR’a kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gelmektedir. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olmak, SGK’dan emekli aylığı veya farklı bir aylık almıyor olmakta gerekmektedir. Öğrenci olmamak ve SGK çatısı altında sigortalı olarak görünmüyor olmakta yerine getirilmesi gereken şartlardandır.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

İŞKUR TYP Ücreti Ne Kadar?

İŞKUR, talebin yoğun olduğu TYP için seçimleri noter kurası, liste seçimi ve iki yöntemin karışık olduğu bir seçim modeliyle gerçekleştirmektedir. Programa katılanlar 6 ay boyunca istihdam olanağından yararlanabiliyor. 2022 İŞKUR TYP ücreti ise 2022 net asgari ücret tutarı kadardır.