İşsizlikle mücadelede güçlü bir işlev gören İŞKUR, çeşitli programlarla işsizliğin azaltılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çerçevede hazırlanmış olan açılımı Toplum Yararına Programlar olan TYP, önemli oranda kişinin iş sahibi olmasını sağlıyor. Toplum için yarar oluşturan çeşitli alanlarda doğrudan ya da yüklenicinin aracılığıyla gerçekleştirilen hizmetlerde çalışan kaynağı oluşturmak programın ana hedefi. Özellikle işsizliğin yoğun şekilde yaşandığı bölgelerde veya istihdam konusunda zorluk çekilen toplum yararına projelerde görevlendirilmesi çerçevesinde işleyen bir programdır.


İŞKUR TYP Katılım Şartları Neler?

İŞKUR TYP’ye dahil olabilmek için öncelikle işsiz olarak İŞKUR kaydınızın olması ve 18 yaşını tamamlamış olmanız gerekiyor. Aynı zamanda Açık öğretim okulları hariç olmak üzere öğrenci olmamanız gerekiyor. Bunların yanında emekli ya da malul aylığı gibi bir gelirinizin olmaması da gerekiyor. Bu şartları taşıyan tüm Türk vatandaşları, İŞKUR TYP’ye başvurabiliyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!


İŞKUR TYP ile Ne Kadar Ödeme Alınıyor?

  • Özellikle Çevre Temizliği,
  • Park düzenlemesi,
  • Okul çevre düzenlemesi,
  • Ağaçlandırma,
  • Bakım onarım ve temizlik işleri,
  • Vadi ve dere ıslahı,

Erozyonla mücadele gibi toplumsal alanlarda istihdam edilmek üzere bir çalışma programı hazırlanmış.
İŞKUR Toplum Yararına Program çerçevesinde tüm katılımcılara asgari ücret düzeyinde ödeme gerçekleştiriyor.


İŞKUR TYP Başvurusu Nasıl Yapılıyor?


Yoğun ilgi gören bir program olan TYP için başvuru sayısı da bir hayli fazla. Bu nedenle İŞKUR, katılımcılar arasından seçim yapmak zorunda kalıyor. Seçimin herkes için eşit şartlar oluşturması için başvurulan çeşitli yöntemler var. Bunlar; noter kurası, liste yöntemi ve % 80 noter kurası ile % 20 liste yöntemi kullanılan bir diğer seçenekten oluşuyor.


İŞKUR’da işsiz olarak kaydı bulunan ve 18 yaşını tamamlamış kişiler kuruma başvurarak TYP programına dahil olabilirler. Adrese Dayalı Tespit Sistemine göre, aynı adres üzerinde kayıtlı işsiz bulunuyorsa, sadece biri programa başvuru yapabiliyor. Katılımcıların seçiminde liste yöntemi kullanıldığında, istihdamında zorluk bulunan işler ilk listeyi oluştuyor. Ardından zorluğun daha az görüldüğü alanlara göre 2. Liste ve 3. Liste oluşturuluyor. Bir listeye dahil olan katılımcı, diğer listedeki seçeneklere başvuramıyor.