Kamu personeli olabilmek, sağladığı avantajlar ve koşullar itibariyle, ülkemizde hemen her vatandaşın öncelikli olarak arzu ettiği bir konu. Devlet tarafından güvence altına alınmış bir işte çalışmak, sigorta ve emeklilik hakları, garanti altında iş hakkı anlamlarına da geliyor. Bu sebeple kamu personeli alımları, çok sayıda kişi tarafından, geleceğin garanti altına alınması anlamına geliyor.

Son yapılan açıklamayla çeşitli kamu kurumlarında oluşan personel açığının kapatılması için, 26.000 açık pozisyon oluştuğu duyuruldu. Gerek emeklilik nedeniyle, gerek artan iş yükü nedeniyle, yeni personel ihtiyacı, çok farklı alanlarda hizmet veren kamu kurumlarında giderek artıyor. Oluşan ihtiyaca yönelik alımlar gerektiğinde duyurular yoluyla ilan ediliyor.

Hangi Kurumlara Personel Alınacak?

Türkiye genelinde birçok kamu kurumunda farklı sayıda ve özelliklere sahip personel ihtiyacı oluşmuş durumda. Bu kurumlar arasında Eskişehir Teknik Üniversitesi, Dikmen Belediyesi, Bartın Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Mersin Üniversitesi gibi çeşitli kurumlar bulunuyor. Belediye ve üniversiteler için farklı sayıda alımlar yapılacak.

Bu kurumların dışında Tarım Kredi Kooperatifleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Bilimler Akademisi, Merkez Bankası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Türkiye İstatistik Kurumu, Polis Akademisi Başkanlığı gibi çeşitli kamu kurumlarında da farklı pozisyonlarda personel ihtiyacı açıklanmış durumda.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Türkiye Geneli Bankalar Banka Personeli, Türk Hava Yolları Kabin Memuru ve Pilot, Maliye Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi, Jandarma Genel Komutanlığı, Devlet Su İşleri’ de personel ihtiyacı oluşan diğer kurumlar.

Kamu Personeli Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Farklı kamu kurumlarında oluşan personel ihtiyaçları, aynı zamanda farklı özellikler taşıyan kişilerden oluşuyor. Bu farklılıklar nedeniyle her kurumun personel başvuruları ve alım koşulları da değişkenlik gösteriyor. Birçoğu için doğrudan başvuru gerekirken, bazıları için internet üzerinden ön başvuru yapılabiliyor. Örneğin Jandarma Genel Komutanlığı tarafından ihtiyaç duyulan subay ve astsubaylar, ön başvuru yaptıktan sonra, sınav ve mülakat aşamalarını geçiyor. Aynı zamanda yaş, boy ve kilo gibi kıstaslar, başvuru sahiplerinde aranan özellikler oluyor.