Ülkemizde milyonlarca kişiye iş imkanı sunan İŞKUR son dönemlerde TYP isminin verildiği programlarla karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi ülkemizdeki işsizlik oranı her geçen dönem hızla artmaya devam ediyor. Her yıl milyonlarca genç büyük hayallerle üniversiteden mezun olmasına rağmen hayallerindeki işlere ya da küçüklükten beri olmak istedikleri mesleklere ulaşmak konusunda zorluk çekiyor. Bu noktada vatandaşlara yardımcı olan İŞKUR, her yıl binlerce kişiye iş imkanı sunuyor. Son dönemlerde ise TYP isimli programlar herkesin ilgisini çekiyor. Kişilerin iş hayatına adapte olması amacıyla oluşturulan bu programlara talep çok büyük. Bakalım TYP neymiş? Fırsatları ve şartlar nelermiş?

TYP Nedir?

İstihdam bulmak konusunda zorlanan kişiler için oluşturulan TYP'nin açılımı Toplum Yararına Programlar olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre işsizliğin yoğunlaştı yer veya dönemlerde, doğrudan İŞKUR ya da yükleniciler eliyle, toplumun yararına olan bir iş veya hizmetin gerçekleştirilmesi sağlanıyor. İş bulmakta zorlanan özellikle de 35 yaş üstü vatandaşlar, kadınlar, eski hükümlüler, engelliler ve terörle mücadele sırasında malul olarak kabul edilmeyecek ölçüde yaralananlar TYP'lerin öncelik verdiği gruplar arasında yer alıyor. TYP, işsizlerin iş hayatına adapte olmasını sağlamayı ve geçici bir gelir kapısı oluşturmayı hedefliyor.

İŞKUR TYP’nin Çalışma Alanları

TYP’lerinin sunduğu çalışma alanları şu şekilde:

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz
  • Çevre temizliği
  • Kamusal altyapının yenilenmesi
  • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
  • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
  • Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
  • Ağaçlandırma
  • Park düzenlemeleri
  • Vadi ve dere ıslahı
  • Erozyon engelleme çalışmaları

TYP Şartları Nedir?

İŞKUR'un TYP'lerine katılmak için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları ise İŞKUR kendi web sitesinde açıklamış bulunmakta. Eğer siz de İŞKUR TYP'lere başvurmak istiyorsanız 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. 18 yaşından küçük çocuklar başvuru yapamıyor. Bunun dışında emekli veya malul aylığı almıyor olmak ve öğrenci olmamak gibi şartlar yer alıyor. Ayrıca hane gelirinin asgari ücretin 1.5 katını geçmiyor olması da aranan şartlar arasında bulunuyor.

TYP Maaşı ve Süresi

TYP'lere katılan kişiler 9 ay boyunca asgari ücret 2825 TL alıyor. 9 ayın ardından çalışma süresi uzatılamıyor. Kişiler günde 9, haftada ise 45 saat boyunca çalışıyor.