İŞKUR işsizlikle mücadele kapsamında giderek daha etkin programlar yürütüyor. Kayıtlı işsiz istihdamının iş hayatından uzak kalmaması ve aynı zamanda geçici gelir elde etmesi bakımından önemli bir işleve sahip olan Toplum Yararına Programlar, aynı zamanda istihdam konusunda sorun yaşanan iş alanları ve bölgelerde toplum yararına iş üretilmesini de sağlıyor.

Doğrudan kamu kurumları ya da yüklenici eliyle, toplum yararına projelerde görevlendirilen kayıtlı İŞKUR istihdamı, en fazla 9 ay süreli olabiliyor. Her proje için gereken istihdamdan faydalanma süresi İŞKUR’ da kayıtlı işsizler için 9 süresince olabiliyor. Bir programı tamamlayan kişi, üzerinden 24 ay geçmeden başka bir programa katılamıyor.

Toplum Yararına Programlar Nedir?

İşsizliğin yoğun olduğu zaman dilimlerinde, yoğun olduğu bölgelerde, kamu kurumları yada bir yüklenici aracılığıyla işsizlerin çalışmasını sağlayan özel bir programdır. Aynı zamanda özellikle istihdamında zorluklar yaşanan toplum yararına projelerdeki bu görevlere işsizlerin atanması yoluyla, hem işsizlerin çalışma yaşamından uzak kalmasına engel olunuyor, hem de geçici de olsa gelir sahibi olmaları sağlanıyor. Toplum yararına gerçekleştirilmesi gereken projelerde aksamadan gerçekleştirilmiş oluyor.

Toplum Yararına Programlara Katılma Koşulları Nelerdir?

İŞKUR Toplum Yararına Programlar katılım koşulları şu şekildedir;
18 yaşını doldurmuş olmak, İŞKUR kaydının bulunması, emekli ya da malul aylığı almıyor olmak, Açık Öğretim okulları haricinde öğrenci olmamak, çalışmayla elde edilen hane halkı gelirinin, net asgari ücretin 1.5 katından fazla olmaması. İŞKUR TYP’ den aynı haneden sadece bir kişi faydalanabiliyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İŞKUR TYP’ de Katılımcılar Nasıl Seçiliyor?

TYP’ ye başvuran adaylardan, her program için seçimler üç yolla yapılıyor. Seçimler Noter Kurası, Liste yöntemi ve her iki sistemin birlikte kullanılması yöntemleriyle yapılıyor. Katılımcılar içerisinde özelliği bulunan bazı gruplar, liste yönteminde öncelik kazanıyorlar. Bunlar 35 yaşın üzerindeki bireyler, kadınlar, eski hükümlüler, engelliler ve terörle mücadele kapsamında malul sayılmayacak şekilde yaralanmış olanlar.

İŞKUR TYP ile Ne Kadar Kazanılıyor?

İŞKUR TYP programlarına katılanlara, asgari ücret üzerinden ödeme yapıyor. Toplum Yararına Programlar aracılığıyla, proje süresi boyunca asgari ücret olarak kazanç sağlayabilirsiniz. 9 Aylık bir TYP’ yi tamamlayan kişi, 24 ay boyunca yeni bir programa katılamıyor.