Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Tüm dünyada işsizlik oranlarının hızla arttığı 2022 yılında da Türkiye’de işsizlik rakamları çift haneleri sayıları uzun zaman önce geride bıraktı. İşsizlik oranları artarken İŞKUR ise güncel iş ilanlarıyla vatandaşlara istihdam fırsatları oluşturuyor. Ayrıca İŞKUR tarafından “Toplum Yararına Programlar” düzenleniyor. Bu programlara katılanlar kamu yararına gerçekleştirilen çalışmalar yer alarak, belirli süre gelir elde edebilme şansına sahip olabiliyor. Peki İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP’ye kimler katılabilir? İŞKUR TYP maaşı ne kadar?

İŞKUR TYP Nedir?

Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR tarafından 2022 yılında da “Toplum Yararına Programlar(TYP)” uygulamaları gerçekleştirilmeye devam ediliyor. İŞKUR TYP, özellikle işsizlik rakamlarının yüksek olduğu zaman dilimlerinde veya lokasyonlarda gerçekleştirilmektedir. Böylelikle söz konusu dönem veya bölgedeki işsizlerin çalışma disiplininden kopmamaları ve yeni sigortalı iş bulana dek belirli süreyle gelir elde edilmesine yardımcı oluyor.

İŞKUR TYP uygulamalarında söz konusu programlar kimi İŞKUR’un kendisi tarafından kimi zamanda yüklenici eli aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. İŞKUR TYP’ye katılan adaylar aylık ücret ödeme alabilme şansına sahip olabiliyor.

İŞKUR TYP Katılım Şartları Neler?

İŞKUR tarafından gerçekleştirilecek “Toplum Yararına Programlar’a” katılmak isteyenlerin belirli koşullara sahip olmaları gerekiyor. Buna göre başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması şartları aranmaktadır. Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olma ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) emekli olunmamış olması gerekmektedir. Bu şartları sağladıktan sonra İŞKUR TYP kazancı ile birlikte hanedeki gelir seviyesinin asgari ücret tutarının 1.5 katından fazla olmaması gerekiyor.

İŞKUR TYP Katılımcıları Nasıl Seçiliyor?

İŞKUR tarafından düzenlenen TYP’ye yönelik yapılan başvurular her dönemde oldukça yoğun oluyor. Bu yüzden İŞKUR tarafından adil bir sistem uygulanması için noter kurası ve liste yönetimi şeklinde iki farklı yöntem uygulanıyor. Ayrıca bu ikisinin farklı oranda yer aldığı belirleme yöntemi de tercih edilebiliyor.

İŞKUR TYP Ne Kadar Sürüyor?

İŞKUR TYP uygulamaları temel olarak en fazla 9 ay kesintisiz olarak uygulanabilmektedir. 9 aylık sürenin ardından katılımcının 3 aylık bir ara vermesi gerekmektedir. Daha sonra halen bir iş bulamamış durumda ise  İŞKUR TYP’ye yeniden başvuruda bulunabiliyor.