Para kazanmak, günümüzde hiç de kolay değil. İşsizlik oranlarının böylesine arttığı bir zamanda vatandaşlar iş ayırt etmeden evlerini geçindirmenin derdine düşebiliyorlar ne yazık ki. Hangi sektörde çalışılırsa çalışılsın iş güvenliğini sağlamak çok önemli. İş güvenliğine yeterince önem verilmediğinde ya da çalışan kişiler tarafından alınması gereken önlemler tam olarak alınmadığında bu durum oldukça ciddi bir şekilde sonuçlanabiliyor. Durum böyle olunca çalışma ortamında geri dönüşü olmayan bazı kazalar yaşanabiliyor. İş kazası sonucu yaşanan mağduriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla devlet kurumu SGK, vatandaşlara Sürekli İş Görememezlik Maaşı sağlıyor. Eğer siz de devletin mağdur vatandaşlara sağladığı bu yardımdan yararlanmak istiyorsanız okumaya devam etmelisiniz!

Bunlara Dikkat!

Hangi meslek olursa olsun, iş alanında bazı istenmeyen durumlar yaşanabiliyor. Bu durumlar dahilinde gerçekleşen bazı kazalar, işçilere zarar verebiliyor. Uğradığı bu zararın yaşadığı maddi kayba engel olmasını isteyen vatandaşlar SGK'ya başvurduklarında belirli bazı araştırmalar sonucunda Sürekli İş Göremezlik Maaşı alabiliyorlar. Eğer üzücü bir durum yaşandıysa ve bu kaza can kaybıyla sonuçlandıysa, vefat eden kişinin yakınları da maaş alabilmek için başvuruda bulunabiliyorlar. Peki Sürekli İş Göremezlik Maaşı'nı alabilmenin şartları nelerdir ve bu maaş kimlere verilir?

Şartlara Uyum Sağladığınıza Dikkat Edin!

SGK'nin çalışan mağduriyetini engellemek için sunmuş olduğu Sürekli İş Göremezlik Maaşı'ndan iş kazası geçiren herkes yararlanamıyor. Bu maaş imkanından yararlanmak isteyen vatandaşların birbiriyle bağlantılı iki şartı yerine getirmesi gerekiyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Öncelikle Sürekli İş Göremezlik Maaşı'nı almak isteyen vatandaşların çalıştıkları iş ortamında belirli bir iş kazası geçirmiş olmaları gerekiyor. Kazanın iş alanı sınırları içerisinde geçirilmiş olması oldukça önemli bir kriteri oluşturuyor. Daha sonrasında bu kazayı geçiren vatandaşın fizyolojik ve psikolojik olarak en az %10'luk kalıcı bir hasara sahip olması gerekiyor.

Yaşadığı talihsiz olay sonrasında SGK'ya başvuran vatandaşların başvuru talepleri değerlendiriliyor ve SGK'nın oluşturmuş olduğu bir sağlık heyetinden %10'luk kalıcı hasarı kanıtlayan bir sağlık raporu isteniyor. Vatandaşlar bu şartları uygun bir şekilde sağlayabiliyorlarsa Sürekli İş Göremezlik Maaşı'ndan yararlanabiliyor ve bu sayede bir nebzede olsa rahatlayabiliyor.