İşsizlik büyük sorun. Bu sorunu yaşayanlar ise bir devlet kurumu olan İŞKUR’dan destek almaya devam ediyor. İşte İŞKUR iş ilanları ve başvuru yolları…

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Kısaca herkes tarafından İŞKUR olarak bilinen Türkiye İş Kurumu, iş arayan vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. İş arayanlar ve işçi arayanlar arasında adeta bir köprü görevi gören İŞKUR, işsizlikle mücadele konusunda ülkemizin en önemli kurumları arasında yer alıyor. İş ya da işçi arayanlara sunduğu güncel ilanlar sayesinde her iki kesimin de ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra İŞKUR, işsizlik ödeneği ile de henüz iş arama sürecinde olan vatandaşlara ekonomik anlamda bir destek sunuyor. Belirli bir süre zarfında ödenen işsizlik ödeneği sayesinde iş arayan vatandaşlar bu süreçlerini biraz daha güvenceli bir şekilde geçirebiliyorlar. İşte işsizliğin azaltılmasında aktif bir rolü olan İŞKUR’un güncel iş ilanları ve bu ilanlara başvuru yöntemlerine dair detaylar…

Sisteme Kayıt Olun, İşinizi İnternetten Takip Edin

işkur 15

İŞKUR, resmi internet sitesi üzerinden aylık, mevsimlik ya da dönemsel olarak birçok sektöre ilişkin iş kollarının iş ilanlarını yayınlayarak bu ilanları iş arayanlara ulaştıran bir kurum. Bu sayede vatandaşlar bu ilanları yalnızca kuruma giderek değil, bulundukları her yerden internet üzerinden de takip edebilme olanağına sahip olurlar. Kurum tarafından bu ilanlar belirli aralıklarla güncellenir. Vatandaşların ise takip ettikleri bu ilanlara başvuru yapabilmeleri için öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekir. 

İŞKUR Sistem Üzerinden İş Arama

işşşşş

İŞKUR’un iş ilanlarını takip edip başvuru yapabilmek için öncelikle sayfanın sol üst köşesinde yer alan iş arayan seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Bunun ardından aramış olduğunuz pozisyon, meslek ya da firma adı varsa; sayfanın ortasındaki arama çubuğuna yazın. Yine aynı ekranda çalışma yeri, ülke, il ve ilçe gibi bilgileri ekledikten sonra boşlukları doldurmaya devam edin. Son olarak meslek, öğrenim durumu, eğer varsa herhangi bir engellilik hali, iş yeri türü, iş yeri unvanı gibi daha spesifik bilgileri de doldurun. Tüm bu bilgileri girdikten sonra sayfanın en altında yer alan "ara" butonuna basarak sizin için uygun olan iş ilanlarını incelemeye başlayabilirsiniz. Sisteme üye olmak için de e-şubeye giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan üyelik sözleşmesini doldurmanız gerekir. Sözleşmeyi doldurup onayladıktan sonra karşınıza gelen soruları da yanıtlayarak İŞKUR sistemine üyeliğinizi tamamlamış olursunuz. Bu noktadan sonra ise kendinize en uygun iş ilanlarını inceleyebilir ve aradığınız iş olanaklarına bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz.