Sosyal güvenlik sistemimiz içerisinde yer alan İşsizlik Ödeneği, yapılan reformlara paralel olarak 1999 yılında başlatılan bir uygulamadır. İlk ödemesini 2003 yılında yapmış olan İşsizlik Ödeneği, sigortalı olarak çalışırken, % 1 çalışan, % 2 işveren ve % 1 devlet katkısıyla primlerden alınarak oluşturulan fonla gerçekleştirilir. Herhangi bir sebeple çalışma yetisini kaybetmemiş, kendi isteğiyle işini kaybetmemiş, bir kusur nedeniyle işini kaybetmemiş olunması koşulları bulunuyor.
Çeşitli sebeplerle işsiz kalan bir sigortalı, ödediği prim gününe ve son 120 gün içerisinde sigortalı olmasına bağlı olarak İşsizlik Ödeneği Başvurusu yapabiliyor. Yine ödenmiş prim gün sayısına paralel bir şekilde 180 günden başlayarak, 300 güne kadar işsizlik ödeneği alınabiliyor.

İşsizlik Ödeneğini Kimler Alabilir?

İşsizlik ödeneği alınabilmesi için, öncelikle sigortalı bir çalışan olunması gerekiyor. Geçmiş 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigorta priminin ödenmiş olması ve işsiz kalınmadan önceki dönemde 120 gün sigortalı olarak hizmet akdinin devam ediyor olması gerekiyor. Bu durumda olan kişiler, iş akdi fesih edildikten hemen sonra, 30 gün içerisinde İşsizlik Ödeneği başvurusunu İŞKUR’ a yapmalıdır.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

30 Gün içerisinde ne kadar süratli başvuru yaparsanız o kadar iyi, çünkü ne kadar geç yaparsanız, 180 günlük işsizlik ödeneğinizin süresinden düşüyor. Yani işsiz kaldıktan 15 gün sonra İşsizlik Ödeneği başvurusu yaptıysanız, bu 15 gün düşülüyor ve 180 gün yerine 165 gün işsizlik ödeneğinden faydalanabiliyorsunuz.

İşsizlik Ödeneği Alanlar, Hangi Olanaklardan Faydalanıyor?

İşsizlik maaşı alan bir kişinin aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası primleri de İŞKUR tarafından ödeniyor. Aynı zamanda yeni bir iş bulmak için kayıtlı istihdam oluşturuyor. Daha kolay iş bulunabilmesi için meslek edindirme ve yetiştirme eğitimlerine katılabiliyor. Yeni bir iş buluncaya kadar belirli bir süre alınabilen işsizlik ödeneği, kendi isteği dışında işsiz kalmış olan kişiler için önceli bir destek sağlıyor.

İşsiz kalmadan önceki son üç yıl boyunca 600 gün sigortalı olarak çalışan bir kişi, 180 gün boyunca İşsizlik Ödeneği alabiliyor. Bu süre içerisinde 900 gün sigortalı çalışan bir kişi 240 gün, 1.080 gün sigortalı olarak çalışan bir kişiyse, 300 gün boyunca işsizlik ödeneğinden faydalanabiliyor.