Ülkemizin istihdam kaynağı İŞKUR, sadece yeni ve güncel iş ilanlarını işsizlere ulaştırmakla sınırlı kalmıyor. İŞKUR’un düzenlediği meslek kursları da herkesin meslek sahibi olabilmelerine ve daha kolay iş bulabilmelerine yardımcı oluyor. Üstelik İŞKUR meslek eğitim kursları tamamen ücretsiz olarak sunuluyor. Üstelik İŞKUR meslek kurslarına katılanlar günlük olarak ödeme alabiliyor. İŞKUR, meslek kurslarına katılanlara günlük harçlık ödemesi yapıyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İŞKUR Meslek Eğitim Kursları Nedir?

İŞKUR, Türkiye genelinde herkesin bir meslek edinebilmesini ve böylelikle düzenli gelir elde edebileceği iş olanaklarından daha kolay bir şekilde faydalanabilmelerini sağlıyor. Kurum tarafından gerçekleştirilen kurs programları, mesleği olmayan bir meslek edinmesini sağlarken, mesleği olanlarında kendilerini geliştirebilmelerine yardımcı oluyor. Üstelik İŞKUR tarafından sunulan meslek eğitim kursları tamamen ücretsizdir ve hatta katılıma günlük harçlık ödemesi yapmaktadır. Ayrıca İŞKUR meslek kursları istihdam edilebilirliği arttırmak maksadıyla %50 istihdam garantisiyle faaliyet göstermektedir.

İŞKUR Mesleki Eğitim Süreleri Ne Kadar?

İŞKUR tarafından sunulan mesleki eğitim kursları, günlük en az 5 saat en fazla 8 saat olacak şekilde uygulanmaktadır. Böylelikle haftada 6 gün boyunca süren kurslarda ay boyunca toplam en düşük 30 saat, en yüksek 40 saat olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Genel kurs eğitim süresi ise en fazla 160 saatlik bir programı kapsamaktadır. Bu kurs programlarına katılım sağlayan kişiler günlük harçlık ödemesi de alabiliyor.

İŞKUR Meslek Kurslarında Ödenen Günlük Harçlıklar

İŞKUR tarafından sağlanan meslek eğitim kurs programlarına katılan herkes, kurslara fiilen katılım sağladıkları her güne istinaden harçlık ödemesi alabiliyor. Böylelikle meslek edindirme kurslarına yapılan katılımlar vesilesiyle kursiyerin ortaya çıkan giderlerin, işsiz olduğu dönemlerinde ek yük oluşturmaması sağlanıyor. Bu sayede de mesleği olmayanların veya mesleğinde gelişmek isteyenlerin kurs programlarına daha fazla katılımları teşvik edilmektedir.

2022 yılında İŞKUR tarafından meslek kursu harçlık ödemeleri programa göre farklı şekilde yapılmaktadır. Buna göre;

  • Sanayi sektörünü kapsayan kurs programlarında(%50 istihdam garantili) 106.34 TL,
  • Minimum %50 istihdam garantili olarak sunulan kurs programlarında 65.44 TL,
  • Engelli ve eski hükümlülere yönelik kurs programlarında 49.08 TL,
  • Engelli ve eski hükümlülere istihdam garantili kurs programlarında 65.44 TL,

Tutarında ödeme yapılmaktadır.