Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, sadece güncel iş ilanları ile iş arayan veya işçi arayanları bir araya getirmiyor. Kurum aynı zamanda da 2022 yılında herkesin meslek sahibi olmasını veya mesleğinde kendisini geliştirebilmesini sağlıyor. Tamamen ücretsiz olan İŞKUR mesleki eğitim kursları ile herkes meslek sahibi olabiliyor. Peki İŞKUR meslek kursları neler? İŞKUR meslek kurslarına kimler katılabilir? İŞKUR meslek kurslarına katılanlara ödeme yapılıyor mu? Sorularının yanıtları ise haberimizde!

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Nedir?

İŞKUR, vatandaşlar için tamamen ücretsiz şekilde katılım sağlayabilecekleri mesleki eğitim kursları sunmaktadır. İŞKUR’un sunduğu mesleki eğitim kursları, özellikle vatandaşların ücretsiz bir şekilde meslek sahibi olmalarını sağlamayı hedefliyor. Böylelikle meslek sahibi olan işsizlerin, daha kolay şekilde iş bulabilmeleri mümkün oluyor. İŞKUR mesleki eğitim kursları, meslek sahibi yapmanın dışında mevcut mesleğinde kendisini geliştirmek isteyenlere de yanıt veriyor.
İŞKUR mesleki eğitim kurslarına katılan kişilere kursa katılım başına ödeme yapılıyor.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından tamamen ücretsiz olarak sunulan mesleki eğitim kurslarına katılabilmek için mutlaka belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor. İŞKUR mesleki eğitim şartları arasında ilk sırada İŞKUR’a kayıtlı olmak gelmektedir. Ancak bu şart, pratik bir şekilde yapılabilen İŞKUR kaydıyla hemen sağlanabiliyor. Bunun dışında mesleki eğitim kurslarına 15 yaşını doldurmuş, meslek ile ilişkili olarak talep edilen özel şartlara sahip olmak, İŞKUR’un aynı meslekteki diğer kurslarını bitirmemiş olmak, emekli olmamak gerekmektedir.

Bu şartların haricinde İŞKUR tarafından daha önce kurslara kayıt olup, katılmama gibi eylemlerde bulunulmaması ve yanı sıra yüklenici ile birinci veya ikinci derecede kan hısımı veya eşi olmama şartları aranmaktadır.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursunda Ne Kadar Ödeniyor?

İŞKUR, mesleki eğitim kurslarına katılan tüm kursiyerlere günlük olarak ödeme yapıyor. Günlük masraflarının karşılanması amacıyla yapılan bu ödemeler, kurs programına göre değişmektedir. Bu kapsamda 2022 yılında İŞKUR mesleki eğitim kurslarında yapılan ödemeler;

  • Mesleki eğitim kursları için 84.62 TL
  • Sanayi sektörüne yönelik mesleki eğitim kursları için 137.51 TL
  • Engelli ve eski hükümlülere yönelik “istihdam garantisiz” mesleki eğitim kursları için 63.47 TL
  • Engelli ve eski hükümlülere yönelik “istihdam garantili” mesleki eğitim kursları için 84.62 TL

Olarak yapılmaktadır.