Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

İŞKUR istihdamın arttırılmasına yönelik geniş kapsamlı çalışmalar yapıyor. İş arayanların en büyük sorunlarından biri olan, o alanda deneyimli olmak sorununa karşı, İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı yürütüyor. Türkiye genelinde her ilde gerçekleştirilen programa katılanlar, çeşitli alanlarda deneyim kazanıyor. İş Başı Eğitim Programı’ na katılan herkesin, kurs süresi boyunca Genel Sağlık Sigortası yatırılıyor ve yanı sıra günlük olarak belirlenmiş harçlık alıyorlar. Farklı iş kollarında deneyim kazanması sağlanan adaylara, katıldıkları iş koluna göre farklı günlük harcırahlar ödeniyor. Üretim ve bilişim gibi sektörlere yönelik verilen kurslar en fazla 6 ay sürerken, diğer sektörlerde bu süre en fazla 3 ay oluyor.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı Nedir?

İŞKUR’ da kaydı bulunan işsizlerin, çeşitli meslek alanlarında deneyim elde etmelerini sağlamak amacıyla uygulanan programa, koşulları karşılayan herkes katılabiliyor. Türkiye’ nin her ilinde uygulanan programlara başvurabilmek için, öncelikle İŞKUR’ a kayıt yaptırmanız gerekiyor.

İşbaşı Eğitim Programlarına Katılma Şartları Nelerdir?

İşbaşı eğitim programlarına katılabilmek için, öncelikle İŞKUR kaydınızı yapmanız gerekiyor. Web platformunu kullanarak ya da doğrudan İŞKUR şubelerine başvurarak kaydınızı oluşturabilirsiniz. Programa katılmak için 15 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. İşverenin yakını, 2. Dereceden akrabası olmamak, kan bağının bulunmaması veya eşi olmaması da diğer koşul. Emekli olmayan kişiler programa başvurabiliyor. Programa katılan kişilerin, programın gerçekleştiği işyerinde, geçmiş 1 yıl içerisinde sigortalı olarak çalışmamış olması gerekiyor. Katılım için, İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki kurs programını tamamlamış olmak da gerekiyor. Kurumun sunduğu iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanıyor olmak da aranan diğer koşullar arasında yer alıyor.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programıyla Mesleki Deneyim Edinerek Para Kazanabilirsiniz

İşbaşı eğitim programları, meslek alanlarına göre haftada 45 saatten fazla olmamak koşuluyla uygulanıyor. Bu süre içerisinde adayların masraflarının karşılanması için, gündelik harcırahlar ödeniyor. İlave olarak Genel Sağlık Sigortası primleri de ödeniyor. Buna göre İş arayan pozisyonunda programa katılanlara günlük 163,59 lira, öğrenci pozisyonundaki adaylara 122,69 lira, İşsizlik ödeneği alan adaylara 81,80 lira, Sanayi sektöründe istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara 106 lira, istihdam garantisi olmayan mesleki eğitim kurslarına katılanlara 49 lira, geleneksel mesleklere ait uygulamalara katılanlara 64 lira ödeniyor. Buna ilave programa katılan ve 2 ile 5 yaş arasında bakmakla yükümlü çocuğu bulunan kadın adaylara, aylık 400 lira çocuk bakım desteği sağlanıyor.