Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, bugüne kadar milyonlarca vatandaşın iş sahibi ve meslek sahibi olabilmesine yardımcı oldu. 2022’de de İŞKUR güncel iş ilanları ile işsizlere iş olağanı sağlarken, özel programlarıyla da vatandaşlara destek oluyor. İŞKUR tarafında uygulanmakta olan Toplum Yararına Programlar(TYP) ile işsizlik oranlarının arttığı bu dönemde oldukça önemli bir destek oluşturuyor. Peki İŞKUR TYP nedir? İŞKUR TYP başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir? İşte bu soruların yanıtları haberimizde!

İŞKUR TYP Nedir?

İŞKUR TYP, temel olarak İŞKUR tarafından uygulanmakta olan Toplum Yararına Programlar adının kısaltılmış halidir. Bu program İŞKUR tarafından işsizlik oranlarının yüksek olduğu dönemler veya bölgeler için özel olarak uygulanmaktadır. İŞKUR tarafından sunulan program kapsamında bazen yüklenici, bazen de doğrudan toplum yararına iş veya hizmetin gerçekleştirilmesini sağlıyor. Bunun içinde istihdamında zorluk yaşanan işsizlerin çalışa disiplinde ve alışkanlıklarından uzaklaşmamaları amacıyla uygulanmaktadır.

İŞKUR TYP Şartları Nelerdir?

İŞKUR TYP’ye katılmak isteyen adaylardan belirli şartlara sahip olmaları talep edilmektedir. İŞKUR tarafından belirlenmiş bu şartlar arasında tabii ki İŞKUR kaydının bulunuyor olması ve kayıtlarda mutlaka işsiz olarak yer alıyor olunması gerekmektedir. Bu şartın yanı sıra 18 yaşını doldurmuş olmak, emekli veya malulen aylık SGK’dan alınmıyor olunması, öğrenci olunmaması ve tabii çalışmaya bağlı elde edilen gelir seviyesinin 2022 asgari ücret tutarının en fazla 1.5 katına kadar olması gerekmektedir.

İŞKUR TYP Uygulama Süresi Ne Kadardır?

İŞKUR tarafından uygulanan TYP, haftalık olarak en fazla 45 saatlik bir çalışma periyodunu içerir. Ayrıca her bir TYP başlangıcından itibaren en fazla 9 ay süreyle uygulanabilmektedir. Daha sonra TYP programına tekrar katılmak isteyen adayların 3 ay boyunca ara vermeleri gerekmektedir.

İŞKUR TYP Ücretleri Ne Kadar?

9 aylık periyotlar halinde uygulanmaya alınan İŞKUR TYP’leri için katılımcılara gelir imkanı da oluşturulmuş oluyor. Özellikle de İŞKUR TYP katılımcıları için aylık bazda asgari ücret tutarı kadar ödeme gerçekleştirilmektedir. Bu sayede sadece iş disiplini ve çalışma alışkanlıklarının yitirilmesinin önüne geçilmesiyle sınırlı kalmayarak, işsiz olduğu bu dönemde maddi gelir elde edebilmesi de sağlanmış olmaktadır.