Türkiye’deki işsizlik oranları Pandemi döneminde ciddi bir artış yaşadı. İşsizlik oranlarında yaşanan artışlar, vatandaşın İŞKUR’dan olan beklentilerini de arttırıyor. Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, sadece yeni iş fırsatları ve meslek edindirme olanakları sunmakla sınırlı kalmıyor. İŞKUR, sigortalı işsizlere maddi destekte sunuyor. İşsizlik maaşı olarak isimlendirilen bu ödenekle, sigortalı işsizlerin yeni iş bulana kadar gelir desteği almaları sağlanıyor. Kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı ne kadar? Sorularının yanıtları haberimizde!

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı, İŞKUR tarafından sağlanan bir maddi destektir. Sigortalı işsizlerin, yeni bir iş bulana kadar geçen sürede ekonomik olarak yaşadığı sıkıntıların giderilmesi hedeflenmektedir. Devlet, sigortalı işsizlerin, işsiz oldukları dönemde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için belirli rakamlarda ve belirli sürelerde maaş ödemesi yapıyor. İŞKUR aracılığıyla gerçekleştirilen işsizlik ödeneği veya yaygın bilinen adıyla işsizlik maaşı, belirli şartları sağlayan kişiler tarafından alınabiliyor.

İşsizlik Ödeneği Şartları Nelerdir?

İŞKUR tarafından sunulan işsizlik maaşı, belirli şartlar halinde işsiz kalan sigortalılara maddi destek sağlamaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı şartlarını tamamlayan herkes, işsiz oldukları dönemde bu maaş desteğinden yararlanabiliyor. İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle iş sözleşmesinin kendi istek ve kusuru haricinde bir nedenle sona erdirilmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra son 120 gün boyunca iş sözleşmesinin olması, son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekiyor. Bunların haricinde iş sözleşmesinin sona erdirildiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde başvuru yapmış olması gerekmektedir.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı, günlük bazda belirlenmektedir. Sigortalı işsizin son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınır ve günlük ortalama brüt kazancının %40’ı oranında hesaplama yapılır. Bu şekilde belirlenen işsizlik maaşı tutarı, aylık asgari ücret brüt tutarın %80’inden fazla olamaz. 2022 SGK işsizlik maaşı ödemeleri en düşük 1.986.41 TL, en yüksek ise 3.972.82 TL olarak belirlenmiştir.
SGK işsizlik maaşı son 3 yıl içerisinde işsizlik sigortası prim ödemesini; 600 gün yapanlara 180 gün, 900 gün yapanlara 240 gün ve 1080 gün yapanlara 300 gün süreyle yapılır.