İşsizlik oranlarının arttığı 2022 yılında İŞKUR tarafından tüm sigortalı işsizlere yönelik yeni bir iş bulana kadar geçimlerini sağlayabilmeleri için işsizlik maaşı adı altında ödeme yapılıyor. İŞKUR işsizlik maaşı ile yeni bir iş arayan kişiler, maddi destek alabiliyor. Peki İŞKUR işsizlik maaşını kimler alabilir? 2022 İŞKUR işsizlik maaşı ne kadar? Sorularına dair detaylı yanıtlar haberimizde!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

İŞKUR tarafından sunulan işsizlik maaşı veya resmi adıyla işsizlik ödeneği, sigortalı olarak işten çıkartılmış, belirli şartlara sahip olan işsizlere aylık olarak yapılan destek ödemesidir. Bu destek ödemesi ile İŞKUR’a kayıtlı olan ve yeni bir iş arayışında olan kişilerin belirli süre geçimini sağlayabilmesi için maddi olarak desteklenmesi hedeflenmektedir. İşsizlik maaşı başvuru işlemleri hizmet sözleşmesi iptal edildikten sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a yapılabilmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Koşulları Nelerdir?

İŞKUR işsizlik maaşı desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Buna göre 2022 yılında işsizlik maaşı alabilmek için kişinin kendi istek ve kusuru dışında bir sebeple işten çıkartılmış olması gerekmektedir. Ayrıca hizmet sözleşmesinin iptal edilmesinden önceki son 120 gündür hizmet sözleşmesinin geçerli olması, son 3 yıl için minimum 600 gün “işsizlik sigortası” ödemiş olması ve en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruda bulunmuş olması gerekiyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Kaç Ay Ödenir?

İŞKUR’un işsizlik maaşı desteği belirli sürelerle sınırlandırılmıştır. Buna göre 2022 yılında İŞKUR işsizlik maaşı ödemeleri, kişinin işsiz kalmadan önceki çalışma performansına göre değerlendirilmektedir. Bu kapsamda İŞKUR işsizlik maaşından hizmet sözleşmesi iptal edilmeden önceki son 3 yıl içerisinde sigortalılık olarak işsizlik primi ödemesini 600 gün yapanlara 180 gün, 900 gün yapanlara 240 gün ve 1080 gün yapanlara 300 gün ödeme yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı ödemeleri günlük kazanç üzerinden hesaplanmaktadır. Bu çerçevede sigortalı işsizin son 4 aylık prime esas kazancı dikkate alınarak, yapılan “günlük ortalama brüt kazanç” tutarının %40’ı kadardır. Bu kapsamda yapılan hesaplamalarda alınacak işsizlik maaş tutarı 2022 yılında aylık asgari ücret tutarının maksimum %80’inine kadar olan kısmı doğrultusunda ödeme yapılmaktadır.