Ekonomide yaşanan dalgalanmalar, vatandaşların bireysel ekonomilerini de olumsuz şekilde etkilemeye devam ediyor. Artan enflasyon ve hayat pahalılığı iş hayatını da olumsuz etkiliyor. Özellikle de firmaların ve işletmelerin küçülmeye gittiği bu dönemde işsizlik oranları da hızla artıyor. 2022 Haziran ayı işsizlik rakamlarının %20’nin üzerine çıkmasıyla birlikte İŞKUR işsizlik maaşı daha fazla gündemde yer buluyor. Peki İŞKUR işsizlik maaşını kimler alabilir? İŞKUR işsizlik maaşı şartları neler? Detaylar haberimizde!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

Türkiye’nin istihdam kurumu İŞKUR, yıllardır milyonlarca vatandaşın iş sahibi olmasını sağladı. 2022 yılında da güncel İŞKUR iş ilanları ile iş arayanların, kendisine en uygun işi kolay ve hızlı bir şekilde bulabilmesini sağlıyor. İŞKUR, iş arayan sigortalı işsizlerin bu aralıkta gelir desteği alabilmesi için işsizlik maaşı adı altında maaş ödemesi yapıyor. İşsizlik maaşı veya diğer adıyla işsizlik ödeneği, sigortalı işsizlerin yeni bir iş bulana kadar maddi destek almalarını sağlamak amacıyla verilmektedir.

Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak! Garanti BBVA Müşterileri Geri Ödemesiz 1.000 TL Alacak! Tek Yapmanız Gereken TC Kimliğinizle Başvurmak!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları Neler?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı hakkından yararlanabilmek için belirlenen İŞKUR işsizlik maaşı şartları sağlanmaktadır. İŞKUR işsizlik maaşı şartları arasında ilk sırada İŞKUR’a kayıtlı işsiz olunması gelmektedir. İŞKUR kayıt işlemleri il ve ilçe müdürlüklerinden veya İŞKUR e-şube platformundan yapılabilmektedir.

İŞKUR kaydı bulunan kişilerin işsizlik maaşı alabilmeleri için ayrıca işten kendi istek veya kusuru dışında ayrılmış olması, iş sözleşmesi sonlandırılmadan önceki son 120 gün sigortalı çalışması gerekmektedir. Bu şartların haricinde iş sözleşmesinin sona erdirilmesinden önceki son 3 yıl içerisinde minimum 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması ve iş sözleşmesi sonlandırıldıktan en geç 30 gün içerisinde kuruma başvurmuş olması gerekmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Verilir?

İŞKUR işsizlik maaşı ödemeleri geçici süreyle sağlanmaktadır. Bu noktada kişinin işsizlik maaşını ne kadar süre alacağı ise çalışma dönemindeki durumuna göre belirlenmektedir. Bu kapsamda iş sözleşmesi sona erdirilmesinden önceki son 3 yıl içerisinde işsizlik sigortası primini 600 gün ödeyenler 180 gün, 900 gün ödeyen 240 gün ve 1080 gün ödeyen 300 gün işsizlik maaşı alabiliyor.