Ekonomide yaşanan dalgalanmalar, küresel krizler ve Pandemi nedeniyle işsizlik tüm dünyada artmaya devam ediyor. Türkiye’de de geçen yıla göre önemli bir artış yaşayan işsizlik oranlarıyla birlikte İŞKUR işsizlik maaşı gündemden düşmüyor. İŞKUR tarafından işsiz olan ve iş arayanlar için sunduğu işsizlik maaşı, gelir olmayan bu dönemde muhtaç duruma düşmemeyi sağlıyor. Peki kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı şartları neler? Ayrıntıları haberimizde!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

İŞKUR tarafından sunulan işsizlik maaşı veya diğer adıyla işsizlik ödeneği, sigortalı olarak çalışırken işten ayrılan kişilerin kurumdan destek ödemesi almasını sağlıyor. Böylelikle sigortalı işsizin, yeni bir iş bulana kadar geçen süreçte ekonomik olarak desteklenmesi sağlanıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları Neler?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı desteğinden yararlanabilmek için vatandaşların belirli şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Buna göre 2022 yılında İŞKUR işsizlik maaşı alabilmek için kendi isteği ve hatası dışında işsiz kalınması, işten ayrılışından önceki son 120 günde hizmet akdini olması, sözleşmesi sona erdirilmeden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası ödemiş olması gerekmektedir. Bunun dışında hizmet sözleşmesinin sona ermesinden en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvuruda bulunmuş olması da gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Süreleri Ne Kadar?

Yeni bir iş bulana kadar maaş desteği almayı sağlayan İŞKUR işsizlik maaşı desteğinden belirli şartlara göre belirli sürelerde yararlanılabilmektedir. Buna göre hizmet akdi sona erdirilmeden önceki son 3 yılda 600 gün sigortalı ve işsizlik sigortası ödeyenler 180 gün, 900 gün sigortalı ve işsizlik sigortası ödeyenler 240 gün, 1080 gün sigortalı ve işsizlik sigortası ödeyenler 300 gün işsizlik maaşı alabiliyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı günlük brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre sigortalının son 4 aya ait prime esas kazançları dikkate alınır ve günlük ortalama brüt kazancı üzerinden hesaplanır. Buna göre günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanır. İşsizlik maaşı tutarı aylık asgari ücret brüt tutarının %80’ini geçemez.