KOSGEB, 2022 yılında da kendi işinin patronu olmak isteyenler için destek vermeye devam ediyor. Kendi işini kurmak isteyen ancak sermayesi olmayan kişiler KOSGEB’e başvurabiliyor. KOSGEB 2022 yılında o kişilere tam 65.000 TL’lik hibe desteği sunuyor. Peki, KOSGEB geri ödemesiz 65.000 TL hibe desteğinden kimler yararlanabilir? KOSGEB 65.000 TL hibe nasıl alınır?

KOSGEB 65.000 TL Hibe Desteği Programı

KOSGEB, yeni girişimlerde bulunmak isteyen ve projesi bulunan ancak hayata geçirebilmek için yeterli sermayesi olmayan genç girişimcilere destek oluyor. 2022 yılında KOSGEB tarafından gerçekleştirilen girişimcilere yönelik hibe programlarından birisi de 65.000 TL geri ödemesiz hibe desteğidir. Bu destek programı kapsamında elinde bir proje bulunan ve kendi işletmesini açmak istese de sermayesi bulunmayan kişiler bulunuyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

KOSGEB tarafından sunulan 65.000 TL hibe desteği işletmenin tüm kurulum giderlerinin karşılanması maksadıyla verilmektedir. Buna göre 65.000 TL olan hibenin 45.000 TL’lik kısmı “kuruluş giderleri”, 15.000 TL’lik kısmı “işletme giderleri” ve 5.000 TL’lik kısmı “kuruluş işlemlerindeki giderler” için verilmektedir.

KOSGEB 65.000 TL Hibeyi Kimler Alabilir?

Kendi işinin patronu olmak isteyen ve bunun için elinde bir proje bulunan ancak sermayesi olmayan herkes bu hibe programından yararlanamıyor. Çünkü bu KOSGEB hibe programı sadece “engelli vatandaşlar” ve “eski hükümlü vatandaşlar” için geçerlidir. Bu şartlara sahip olan kişiler yeni girişimleri için KOSGEB’den 65.000 TL’lik hibe alabiliyor.

KOSGEB girişimcilik hibe programından yararlanabilmek için bu şartlara sahip olan kişiler tarafından mutlaka “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” programlarına girmeleri beklenmektedir. Bu programa giren ve başarıyla tamamlayarak, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikası” alan kişiler başvuruda bulunabiliyor.

KOSGEB Hibesi Nasıl Alınır?

KOSGEB hibe desteğinden yararlanılabilmesi için şartlara sahip olunması ve kurumun sunduğu “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” katılım belgesine sahip olunması gerekiyor. Ayrıca mutlaka KOSGEB onayına sunulacak bir girişim projesinin olması gerekiyor. Girişim projesi olmayan kişilerin ise başvuru yapabilmesi mümkün değildir. Kuruma sunduğu projesi onaylanan kişiler, hibe programında belirtilen tüm koşullardan yararlanma hakkına sahip olabiliyor.