Kendi işini kurmak isteyen ancak ihtiyaç duyduğu sermayeyi bir türlü bulamayanlar için KOSGEB’den müjde geldi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulması ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu maddi desteği KOSGEB tarafından sağlanıyor. 2022 yılında KOSGEB, o kişilere 65.000 TL geri ödemesiz hibe veriyor. Peki KOSGEB 65.000 TL geri ödemesiz destek ödemesinden kimler yararlanabilir? KOSGEB 65.000 TL hibe nasıl alınır? Detaylar haberimizde!

KOSGEB’DEN 65.000 TL’lik Hibe Desteği

Türkiye’de girişimciler desteklemek amacıyla kurulmuş olan KOSGEB tarafından 2022 yılında da önemli girişimci destek programları sunuluyor. Bu girişimci destek programlarının önemli kısmı geri ödemesiz yani hibe olarak veriliyor. Bu kapsamda KOSGEB tarafından 2022 yılında kendi işini kurmak isteyen o girişimcilere yönelik olarak geri ödemesiz olarak 65.000 TL tutarında destek ödemesi yapıyor. Ancak KOSGEB 65.000 TL hibe desteğinden yararlanabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Kimler KOSGEB’den 65.000 TL Hibe Alabilir?

KOSGEB tarafından sunulan geri ödemesiz 65.000 TL desteğinden yararlanabilmek için aranan en temel şart ise bir projeye sahip olunmasıdır. Ayrıca bu KOSGEB desteğinden sadece minimum %40 engelli raporu olan vatandaşlar ve eski hükümlüler yararlanabilmektedir. Bu şartlara sahip olan kişiler KOSGEB’e başvuruda bulunabiliyor.

KOSGEB girişimcilik hibe ve kredilerinden yararlanabilmek için standart olarak kurumun sunduğu “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” için sertifika alınmış olması şartı da aranmaktadır. Bu şartları sağlayan engelli veya eski hükümlü vatandaşlar KOSGEB’den geri ödemesiz olarak 65.000 TL hibe alabiliyor.

KOSGEB 65.000 TL Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB’in girişimcilere özel geri ödemesiz desteğinde yararlanabilmek için kurulmak istenen işletmenin projelendirilmesi gerekmektedir. Hazırlanan proje ile KOSGEB müdürlüklerine giderek, şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuruları yapılan değerlendirme neticesinde onaylanan kişiler KOSGEB’den kuruluş için 65.000 TL destek ödemesi alabiliyor.

KOSGEB’in 65.000 TL tutarındaki destek ödemesi parçalı olarak gerçekleştirilmektedir. Buna göre 2022 yılında 65.000 TL’lik hibenin 45.000 TL’lik kısmı kuruluş desteği olarak verilmektedir. Geriye kalan 15.000 TL’lik kısmı işletme giderleri için, diğer 5.000 TL’lik kısmı ise kuruluş işlem masrafları desteği olarak verilmektedir.