İŞKUR, iş arayanların en büyük umudu olmaya devam ediyor. 2022’de yayınlanan İŞKUR iş ilanlarıyla herkes kendisine en uygun işi bulabiliyor. İŞKUR, vatandaşların işsiz oldukları dönemlerinde de yanlarında bulunuyor. İŞKUR, işsiz olanlara başvuru yapmaları durumunda işsizlik ödeneği veriyor. İşsiz olduğu dönemde vatandaşların gelir elde edebilmesini sağlayan İŞKUR işsizlik maaşını kimler alabilir? İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır?

İŞKUR İşsizlik Ödeneği Nedir?

İŞKUR işsizlik ödeneği veya işsizlik maaşı olarak isimlendirilen bu destek ödemesi, İŞKUR tarafından işsiz oldukları dönemde vatandaşlara yapılmaktadır. Sigortalı işsizler, yasada belirtilen şartları taşımaları durumunda işsiz oldukları dönem boyunca belirli süre ve miktarda maaş desteği alabilme hakkına sahip olabilmektedir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

İŞKUR İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

İŞKUR, sigortalı işsizlerin, işsiz oldukları dönemde ekonomik olarak desteklenmesi hedefiyle maaş desteği vermektedir. İŞKUR işsizlik ödeneği alabilmek için işten kendi istek ve kusuru dışında ayrılmış olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra işten ayrılmasından önceki son 120 gün hizmet akdinin olması, son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması gerekmektedir. Ayrıca işten ayrılıştan itibaren en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı başvuru yapılmış olması gerekmektedir. Bu süre dolduktan sonra kişinin işsizlik maaşı alma hakkı kalmamaktadır.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınır?

İŞKUR tarafından sağlanan işsizlik maaşı, işsiz olunan dönemlerde belirli süreyle verilir. Bu nedenle sigortalı işsizsin çalışma dönemine bakılır. Buna göre hizmet akdi sona erdirilmeden evvelki son 3 yıl içerisinde sigortalı olma ve işsizlik sigortası primi ödeme gün sayısı 600 gün olanlara 180 gün, 900 gün olarak 240 gün ve 1080 gün olanlara 300 gün işsizlik maaşı ödenmektedir.

2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Günlük işsizlik ödeneği tutarı, sigortalının son 4 aylık dönemdeki prime esas kazancı üzerinden belirlenmektedir. Günlük ortalama brüt kazancının %40’lık kısmı kadar işsizlik maaşı ödenmektedir. Buna göre 2022 yılında geçerli olmak üzere en düşük 2.137 TL, en yüksek 4.272 TL olarak belirlenmiştir. İŞKUR işsizlik maaşı şartlarını sağlayan sigortalı işsizler, belirlenen sürelerde bu tutarlar üzerinden işsizlik maaşı almaya hak kazanıyor.